Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > Stanowiska > Legislacja żywnościowa > ARCHIWUM > TOWARY PACZKOWANE > Stanowisko Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności” odnośnie ustawy o zmianie ustawy o towarac

2009
2008
2007
2006
2005
Stanowisko Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności”

Warszawa, 18 sierpnia 2003

Stanowisko Stowarzyszenia „Polska Federacja Producentów Żywności”
odnośnie
projektu ustawy o zmianie ustawy o towarach paczkowanych

Polska Federacja Producentów Żywności z satysfakcją przyjęła wiadomość odnośnie zmian wprowadzonych do projektu tego bardzo istotnego aktu prawnego. Jednocześnie, pragnę wyrazić stanowisko Polskiej Federacji Producentów Żywności w sprawie podawania na opakowaniu towarów paczkowanych informacji dotyczącej paczkującego.

Zgodnie z art. 7 obowiązującej ustawy z dn. 6 września 2001 o towarach paczkowanych, na opakowaniach takich towarów wymagane jest podawanie informacji dotyczących paczkującego. Stanowi to dodatkowe wymaganie w porównaniu z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16.12.2002 w sprawie znakowania środków spożywczych i dozwolonych substancji dodatkowych. Zdaniem PFPŻ zamieszczanie dodatkowego adresu oprócz adresu producenta wprowadzającego do obrotu nie jest uzasadnione w sytuacji przejęcia przez producenta odpowiedzialności za produkt. Może ono także powodować dezorientację konsumenta. Nie ma takiego wymagania w krajach UE. W Dyrektywie Rady 76/211/EEC dotyczącej produktów paczkowanych, w załączniku 1 p. 3.2. zawarto wymaganie podawania na opakowaniach towarów paczkowanych "znaku lub napisu umożliwiającego właściwym służbom identyfikację paczkującego lub osoby odpowiedzialnej za pakowanie, bądź importera prowadzącego działalność gospodarcza na terytorium Wspólnoty.". Podobne brzmienie ma analogiczny punkt Dyrektywy Rady 75/106/EWG dotyczącej płynnych produktów paczkowanych (oficjalne zweryfikowane tłumaczenie cytowanych Dyrektyw zostało wykonane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej). Dlatego na opakowaniach towarów paczkowanych z grupy środków spożywczych znajdujących się w obrocie na terenie Unii Europejskiej zazwyczaj umieszcza się oznaczenie wyłącznie podmiotu wprowadzającego produkt do obrotu handlowego, czyli podmiotu ponoszącego całkowitą odpowiedzialność za produkt, co zostało dokładnie określone odrębnymi przepisami w sprawie znakowania żywności (Dyrektywa 2000/13/EC).

W naszej opinii planowany przepis spowoduje jedynie konieczność zmiany wielu opakowań, co dla każdej firmy jest czasochłonnym i kosztownym procesem. Zmiana ta nie ułatwi przeprowadzania kontroli przez uprawnione służby, ani nie wniesie dodatkowej korzyści dla konsumenta.

Podczas konferencji uzgodnieniowej w sprawie ww. projektu ustawy ustalono, że Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej poprosi w tej sprawie o opinię Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, dlatego prosimy dodatkowo o poinformowanie nas o treści tej opinii. Naszym zdaniem problem jest na tyle poważny, że bez jednoznacznej opinii UKIE wspomniany przepis nie powinien zostać utrzymany.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Blikle
Prezes Zarządu

 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij