Suplementy diety – procedura wprowadzania do obrotu w Polsce. Prawo i praktyka

Wprowadzanie do obrotu suplementu diety zgodnie z przepisami może być zarówno bardzo skomplikowanym procesem poprzedzonym niezbędnymi analizami oceny ryzyka, jak również  prostym zadaniem, łatwym do zrealizowania, opierając się na podstawowych aktach prawnych.

Oprócz wymagań właściwych dla wszystkich środków spożywczych, takich jak zapewnienie bezpieczeństwa, w przypadku suplementów diety zastosowanie mają wymagania odnoszące się bezpośrednio do wprowadzania do obrotu tej kategorii środków spożywczych. Podstawy prawne procedury znajdują się w rozdziale 8 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia zatytułowanym  „Żywność wprowadzana po raz pierwszy do obrotu”.

W przypadku każdego suplementu diety zaleca się opracowanie profesjonalnej specyfikacji.  Dobrze opracowana specyfikacja pozwala wychwycić potencjalne ryzyka związane z wprowadzaniem do obrotu i jednocześnie bardzo usprawnia proces powiadamiania GIS o wprowadzeniu lub zamiarze wprowadzenia suplementu diety do obrotu w Polsce.

Polecamy artykuł " Suplementy diety – procedura wprowadzania do obrotu w Polsce. Prawo i praktyka", który dla czytelników "Food-Lex" przygotowała IZABELA TAÑSKA, doradca ds. Prawa Zywnosciowego i Prawa Zrównowazonej Zywnosci prezes Zarzadu IGI FOOD LAW

W artykule:

  • regulacje prawne
  • wprowadzanie suplementu diety do obrotu w Polsce - procedura
  • działania po wprowadzeniu suplementu diety do obrotu
  • suplementy diety a zasada wzajemnej uznawalności

Kwartalnik "Food-Lex" nr 3/2024:

https://www.food-lex.pl/kwartalnik-food-lex-15435


636072350637248393-ThinkstockPhotos-155628625