Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Malezja i Filipiny otwierają się na polskie mięso
Strona malezyjska potwierdziła uznawanie zasady regionalizacji w odniesieniu do ASF, co w praktyce oznacza zniesienie zakazu importu świeżego mięsa wieprzowego, który obowiązywał od 2019 r.

Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak 2-5 września 2024 r. przebywał z wizytą w Malezji i Republice Filipin, w ramach delegacji towarzyszącej ministrowi spraw zagranicznych RP Radosławowi Sikorskiemu. Celem wizyty były rozmowy o perspektywach rozwoju współpracy w sektorze rolnym. Rozmawiano m.in. na temat likwidacji barier w dostępie polskich artykułów rolno-spożywczych do rynku malezyjskiego i filipińskiego oraz równoważenia wyników handlu dwustronnego. Wiceministrowi Michałowi Kołodziejczakowi towarzyszyli dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk oraz zastępca głównego lekarza weterynarii Paweł Meyer.

Spotkanie z dyrektor generalną Departamentu Służb Weterynaryjnych Malezji

Wiceminister Michał Kołodziejczak 2 września spotkał się z dyrektor generalną Departamentu Służb Weterynaryjnych Malezji dr Akmą Binti Ngah Hamid. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim poszerzania dostępu do malezyjskiego rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych, w tym likwidacji barier administracyjnych, na które napotykają polscy przedsiębiorcy.

Rozmówcy przedyskutowali działania, które zmierzają do zakończenia procedury dostępowej dla drobiu i wołowiny z Polski na malezyjski rynek oraz prowadzących do wznowienia eksportu polskiego mięsa wieprzowego – na zasadzie regionalizacji w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF), zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH).

Decyzje strony malezyjskiej

Strona malezyjska potwierdziła uznawanie zasady regionalizacji w odniesieniu do ASF, co w praktyce oznacza zniesienie zakazu importu świeżego mięsa wieprzowego, który obowiązywał od 2019 r. Zadeklarowała również przeprowadzenie, w I połowie września  2024 r., oceny ryzyka w ramach procedury dla mięsa drobiowego i wskazała, że swoją zgodę na otwarcie rynku dla mięsa wołowego z Polski uzależnia m.in. od statusu kraju w zakresie gąbczastej encefalopatii bydła (BSE). Strona malezyjska poinformowała, że analizuje polskie uwagi do wymagań importowych dla mięsa wołowego z Polski.


Spotkanie z sekretarzem stanu w Departamencie Rolnictwa Republiki Filipin

5 września odbyło się spotkanie wiceministra Michała Kołodziejczaka z sekretarzem stanu w Departamencie Rolnictwa Republiki Filipin Francisco Laurelem Jr. Podczas spotkania rozmawiano o możliwościach rozwoju handlu towarami rolno-spożywczymi oraz o sprawach weterynaryjnych. Strona filipińska podjęła decyzję o uznaniu polskiego systemu regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na poziomie województw. Szef delegacji MRiRW wyraził nadzieję na możliwość stosowania regionalizacji w oparciu o prawo UE, tj. zakaz eksportu mięsa drobiowego jedynie z obszarów, w których występuje HPAI, a nie z całych województw.


Polski eksport rolno-spożywczy do Malezji i Republiki Filipin

Malezja i Filipiny to perspektywiczne rynki zbytu polskich produktów rolno-spożywczych.

W 2023 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Malezji wyniósł ponad 36 mln EUR. Największą popularnością cieszy się serwatka. W okresie od stycznia do czerwca 2024 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych w tym kierunku przekroczyła 25 mln EUR, co oznacza wzrost o 47 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2023 r.

W lipcu 2025 r. MRiRW planuje udział w targach Food & Drink Malaysia w ramach planu zagranicznych działań targowo-wystawienniczych na 2025 r.

W 2023 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Filipin wyniósł 41 mln EUR. Największą popularnością cieszyły się mleko, śmietana i serwatka. W okresie od stycznia do czerwca 2024 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych w tym kierunku wyniosła ponad 36 mln EUR, co oznacza wzrost o 41 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2023 r.


Dalsze informacje: MRiRW


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij