Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rozmowy z przedstawicielem ONZ o sprawiedliwej transformacji
Wiceminister Krzysztof Bolesta, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska spotkał się ze Specjalnym Doradcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. działań na rzecz klimatu i sprawiedliwej transformacji Selwinem Charlsem Hartem. Tematem rozmów, 18 lipca 2024 r. w MKiŚ, były priorytety polityki klimatycznej i energetycznej Polski w ramach przyszłorocznej polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Poruszono tematy dotyczące zmian klimatu:

  • zatrzymanie globalnego wzrostu temperatur na poziomie 1,5 stp. C i mitygacja, szczególnie aktualizacja NDCs, gospodarek rozwiniętych (OECD i G20+);
  • przewidywania odnośnie uzgodnienia unijnego celu redukcji emisji do 2040 r. i jego przełożenia na unijny cel redukcji w horyzoncie czasowym do 2035 r.

Poruszono też tematy związane z energetyką:

  • odejście od paliw kopalnych;
  • transformacja energetyczna i jej implikacje dla gospodarek rozwijających się.

Strona polska podkreśliła, że Unia Europejska pozostaje liderem w globalnych wysiłkach na rzecz powstrzymania zmian klimatu. Cele redukcyjne UE na 2030 r. - redukcja emisji o co najmniej 55% w porównaniu z 1990 r. i neutralność klimatyczna w 2050 r. - są zgodne z poziomami redukcji emisji zalecanymi przez IPCC i GST, a także celem stabilizacji globalnej temperatury na poziomie 1,5 stp. C (ambicje mitygacyjne UE są zgodne ze ścieżką 1,5 stp. C).


Ważne jest dla nas, aby europejska polityka klimatyczna była prowadzona w duchu sprawiedliwej transformacji i zapewniała zarówno konkurencyjność przemysłu, jak i niezbędne, lecz mimo wszystko znaczące nakłady na inwestycje – stwierdził wiceminister.


Strona polska zauważyła również, że ambitna polityka klimatyczna UE nie wystarczy do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. Raporty IPCC i WMO pokazują, że cel 1,5 C wymyka się nam z rąk. W tym kluczowym momencie dla utrzymania celów Porozumienia Paryskiego kluczowe jest, aby dobrowolne zobowiązania do redukcji emisji (NDC) wszystkich krajów G20, zwłaszcza największych emitentów, odzwierciedlały poziom ambicji zgodny z celem stabilizacji temperatury na poziomie 1,5 stp. C.


Źródło: MKiŚ


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij