Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Opinia naukowa EFSA w sprawie tolerowanego górnego poziomu spożycia żelaza
Na wniosek Komisji Europejskiej Panel EFSA ds. Żywienia, Nowej Żywności i Alergenów Żywnościowych (NDA) został poproszony o wydanie opinii naukowej na temat górnego tolerowanego poziomu spożycia (UL) żelaza. Przeprowadzono systematyczne przeglądy w celu zidentyfikowania dowodów dotyczących wysokiego spożycia żelaza i ryzyka chorób przewlekłych, niepożądanych skutków dla przewodu pokarmowego oraz niepożądanych skutków suplementacji żelaza w niemowlęctwie, wczesnym dzieciństwie i ciąży.

stalono, że ogólnoustrojowe przeciążenie żelazem prowadzi do toksyczności narządowej, ale nie udało się ustalić UL. Jedynym wskaźnikiem, dla którego można było ustalić reakcję na dawkę, były czarne stolce, które odzwierciedlają obecność dużych ilości niewchłoniętego żelaza w jelitach. Jest to wskaźnik, którego obecność może prowadzić do ogólnoustrojowego przeciążenia żelazem, ale sam w sobie nie jest niekorzystny.

 

Na podstawie interwencji, podczas których nie występowały czarne stolce przy dodatkowym spożyciu żelaza w wysokości 20–25 mg/dzień (dodanym do podstawowego spożycia wynoszącego 15 mg/dzień), ustalono bezpieczny poziom spożycia żelaza wynoszący 40 mg/dzień dla dorosłych (w tym kobiety w ciąży i karmiące piersią). Za pomocą skalowania allometrycznego (masa ciała 0,75) wartość tę przeskalowano w dół i wyznaczono bezpieczne poziomy spożycia dla dzieci i młodzieży na następujących poziomach: od 10 mg/dzień (dzieci w wieku 1–3 lata) do 35 mg/dzień (młodzież 15–17 lat).

 

W przypadku niemowląt w wieku 7–11 miesięcy, które mają większe zapotrzebowanie na żelazo niż małe dzieci, zastosowano skalowanie allometryczne w celu określenia dodatkowego spożycia żelaza (tj. 25 mg/dzień) i uzyskano bezpieczny poziom dodatkowego spożycia żelaza wynoszący 5 mg/dzień. Wartość tę rozszerzono na niemowlęta w wieku 4–6 miesięcy i odnosi się ona do spożycia żelaza ze wzbogacanej żywności i suplementów diety, a nie z preparatów do początkowego żywienia niemowląt i preparatów do dalszego żywienia niemowląt. Stosowanie bezpiecznego poziomu spożycia jest bardziej ograniczone niż UL, ponieważ nie jest określony poziom spożycia, przy którym ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zaczyna wzrastać.

 

Opinia naukowa jest dostępna pod adresem: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.2903/j.efsa.2024.8819


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij