Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wyzwania branży spożywczej: dyskusje Rady Naukowej PFPŻ ZP
Dzięki zaproszeniu Grupy Maspex w zakładzie Agros-Nova w Łowiczu w dniach 4-5 czerwca 2024 r. odbyło się drugie studyjne posiedzenie Rady Naukowej przy PFPŻ ZP kadencji 2023-2025.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o wyzwaniach i barierach rozwoju branży spożywczej, z uwzględnieniem gospodarki obiegu zamkniętego, recyklingu odpadów opakowanych po artykułach spożywczych oraz stosowania materiałów z recyklingu do produkcji nowych opakowań. Wiceprezes, dyrektor generalny PFPŻ ZP Andrzej Gantner odnosił się również do nowych wymogów dla branży napojowej, takich jak przytwierdzenie nakrętek do butelek i kartonów, a także do wyzwań spowodowanych wdrożeniem systemu kaucyjnego.

 

Dyskusja dotyczyła dodatkowo koncepcji rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) i jej wpływu na gospodarkę odpadami oraz barier i szans rozwoju żywności pochodzenia roślinnego.

 

Prezentacja Marty Tomaszewskiej-Pielachy, Dyrektor ds. żywności i żywienia PFPŻ ZP, zapoznała członków Rady z wyzwaniami stojącymi przed przemysłem spożywczym związanymi z wdrażaniem Europejskiego Zielonego Ładu. Omówiła również samoregulację dotyczącą komunikacji środowiskowej, a także obecne i przyszłe regulacje w tym zakresie.

 

Przedstawiciele Grupy Maspex – Adam Pawluk, Dyrektor Zakładu w Łowiczu, Marta Kutyna Bakalarska, Dyrektor Działu Zarządzania Innowacjami, Aneta Bobryk-Mamczarz, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju BU Food, Małgorzata Skorek, Starszy Specjalista ds. Projektów Innowacyjnych oraz Magdalena Chrapla, Z-ca Dyrektora ds. Komunikacji wraz ze współpracownikami podzielili się informacjami na temat historii i rozwoju zakładu Agros-Nova i całej Grupy, bogatego portfolio zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych produktów, projektów badawczych oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych i produktowych tworzących sukces jednej z największych firm spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej eksportującej wyroby do ponad 80 krajów na świecie.

 

Członkowie Rady zdobyli najbardziej aktualną wiedzę o przemyśle spożywczym, którą będą mogli przekazywać studentom w ramach zajęć dydaktycznych. Spotkanie było okazją do zapoznania się nie tylko z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, ale również z praktycznymi aspektami zapewnienia bezpieczeństwa i jakości produktów żywnościowych.

 

W trakcie posiedzenia nowe powołania na członków Rady otrzymali: • prof. dr hab. inż. Artur Bartkowiak - dyrektor Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych (CBIMO), Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie  • dr hab. Bożena Danyluk, Dziekan, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu • prof. dr hab. Dominika Głąbska, Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka, SGGW •  prof. dr hab. Grażyna Nowicka – Kierownik Katedry Biochemii i Chemii Klinicznej, Wydział Farmaceutyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny • dr hab. Joanna Kulczycka, prof. AGH – Prodziekan Wydziału ds. Współpracy i Rozwoju, Wydział Zarządzania, Akademia Górniczo-Hutnicza.

 


O Radzie Naukowej PFPŻ ZP


Celem działalności Rady Naukowej PFPŻ ZP jest wymiana informacji, opinii i poglądów pomiędzy przedstawicielami świata nauki i przemysłu żywnościowego w zakresie najnowszych trendów, rozwiązań, technologii i badań w sektorze produkcji i przetwórstwa żywności.


Rada Naukowej trzeciej kadencji została powołana w lipcu 2023 r. W skład Rady wchodzą ekspertki i eksperci z instytutów naukowo-badawczych i szkół wyższych oraz inne osoby legitymujące się znacznym teoretycznym i/lub praktycznym dorobkiem w obszarach żywności, żywienia i zdrowia publicznego.


IMG_7337

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij