Ministerstwo Gospodarki: konkurencyjność i polityka handlowa jednymi z priorytetów polskiej prezydencji w UEPartnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność i polityka handlowa to w opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka główne priorytety, na których powinna koncentrować się polska Prezydencja w Unii Europejskiej w 2011 r. Minister gospodarki wziął udział w poświęconej temu przedsięwzięciu konferencji, zorganizowanej 10 maja br. na Uniwersytecie Warszawskim.Zdaniem wicepremiera Pawlaka, Prezydencja w UE to wielkie wydarzenie dla naszego kraju. - Bardzo ważne jest abyśmy w pełni wykorzystali naszą pomysłowość, temperament i pasję, aby wywrzeć realny wpływ na kształt i rozwój Wspólnoty – powiedział.
Jak poinformował, w wymiarze politycznym polska Prezydencja będzie koncentrować się na realizacji idei Partnerstwa Wschodniego. – Wynika to z obecnych relacji wewnątrz Unii oraz roli jaką odgrywa Polska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – wyjaśnił.
Priorytety gospodarcze Polska będzie miała okazję zgłaszać na trzech unijnych forach: Rady ds. Energii, Rady ds. Konkurencyjności oraz na posiedzeniach ministrów UE ds. handlu w ramach Rady ds. Zagranicznych..
- W obszarze energii szczególny nacisk położymy na kwestie bezpieczeństwa energetycznego – powiedział minister gospodarki. Jak zauważył, dostawy surowców energetycznych do Europy są dobrze zdywersyfikowane. - W wielu miejscach jednak ich przesył ma jednostronny charakter – powiedział. - Unia musi więc rozwijać sieć energetyczną, by ropa i gaz mogły być transportowane w wielu kierunkach – dodał.
W dziedzinie konkurencyjności kluczowe będzie zdaniem wicepremiera wdrażanie innowacji. – Chodzi o rozwijanie umiejętności przekładania pomysłowości na praktyczne zastosowania - wyjaśnił. - Do trzech podstawowych swobód unijnych powinna dołączyć także czwarta: swobodny przepływ wiedzy - powiedział. Bardzo potrzebne będą tu także działania na rzecz redukcji obciążeń administracyjnych.
Z kolei w kwestiach handlowych Polska chce zwrócić szczególną uwagę na wzmocnienie międzynarodowego systemu regulacji handlowych oraz rozwijanie porozumień regionalnych.
Polska będzie sprawować Prezydencję w Radzie UE od lipca 2011 r. Ministerstwo Gospodarki prowadzi kompleksowe przygotowania do tego przedsięwzięcia już od 2007 r. Minister Gospodarki RP będzie przewodniczył posiedzeniom ministrów ds. konkurencyjności oraz energii, a także prowadził obrady ministrów UE ds. handlu.
(Źródło: MG)
pełna lista aktualności
|