Współpraca międzynarodowa – to się opłaca!Umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw stanowi bardzo istotny czynnik wpływający na rozwój biznesu, a co za tym idzie – całej gospodarki. Bez wątpienia polscy przedsiębiorcy mają ogromny potencjał, by ruszać na podbój zagranicznych rynków, jednak internacjonalizacja wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania firmy do podjęcia działań, a następnie ich wdrożenia. Pomaga w tym Enterprise Europe Network.Według „Raportu o stanie sektora MŚP” z 2023 roku, opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), w ostatnich latach obserwowane jest szybkie tempo internacjonalizacji polskiej gospodarki. Na przestrzeni lat 2010–2022 import zwiększył się o 106,2%, a eksport o 96,9%.
We wspomnianej publikacji czytamy, że jedną z podstawowych miar umiędzynaradawiania gospodarki jest liczba przedsiębiorstw zajmujących się eksportem lub importem. Niestety obszar ten nadal nie należy do silnych stron naszej gospodarki. Z szacunków własnych, opartych na danych GUS za 2021 r., wynika, że 4,5% firm w Polsce (tj. 106,4 tys.) sprzedaje wyroby za granicę, a zaledwie 0,97% (20,5 tys.) – usługi. Przytoczone dane pokazują, że mimo rozwoju ten obszar naszej gospodarki wciąż wymaga wsparcia, chociażby takiego, jakie oferuje Enterprise Europe Network.
Pomoc na każdym etapie
Enterprise Europe Network to największa na świecie Sieć wspierająca mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w wejściu na rynki zagraniczne. Jest obecna w ponad 60 krajach, zrzesza 600 organizacji i ma ponad 3 tys. ekspertów.
W Polsce funkcjonuje 29 ośrodków Sieci, do których należą uczelnie, ośrodki badawczo-rozwojowe, parki technologiczne, organizacje pozarządowe, agencje rozwoju regionalnego oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, pełniąca funkcję koordynatora krajowego Sieci. Działalność Enterprise Europe Network jest finansowana przez Komisję Europejską oraz z budżetu państwa.
Do 2022 roku za pośrednictwem tej Sieci polskie firmy podpisały 1500 umów z zagranicznymi podmiotami, natomiast w warsztatach, seminariach i szkoleniach wzięło udział 50 tys. zainteresowanych. W sumie aż 65 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw otrzymało wsparcie doradcze, kooperacyjne lub informacyjne od Enterprise Europe Network.
Enterprise Europe Network pomaga znaleźć firmom partnerów zagranicznych (w zależności od potrzeb – dostawców, producentów i dystrybutorów oraz partnerów technologicznych), dzięki którym można zwiększyć sprzedaż, rozwinąć produkty czy pozyskać kapitał na realizację celów biznesowych. Jej eksperci wspierają firmy w nawiązywaniu pierwszego kontaktu, a także mogą towarzyszyć w trakcie rozmów i zawierania kontraktów.
Rozwiń sieć kontaktów biznesowych
Enterprise Europe Network na całym świecie organizuje spotkania b2b, towarzyszące najważniejszym wydarzeniom targowo-konferencyjnym dla danej branży. Po zgłoszeniu udziału uczestnicy mogą samodzielnie wytypować potencjalnych partnerów biznesowych i umówić się z nimi na spotkanie, aby przedstawić swoje propozycje. Oprócz tego Sieć przygotowuje również misje gospodarcze, podczas których można osobiście rozpoznać rynek.
W znalezieniu zagranicznych partnerów biznesowych istotną rolę odgrywa też baza POD, czyli Partnership Opportunities Database, zawierająca aż 6000 ofert i zapytań od podmiotów poszukujących współpracy biznesowej i technologicznej z różnych branż. Umożliwia ona przedsiębiorcom nawiązanie kontaktów z zagranicznymi producentami, dystrybutorami, przedstawicielami handlowymi i podwykonawcami, a także z partnerami technologicznymi w zakresie transferu technologii, wiedzy oraz B+R.
Sięgnij po wiedzę
Enterprise Europe Network to nie tylko bezpośrednie spotkania, lecz także dostęp do wiedzy. Od 2008 roku Sieć organizuje seminaria i webinaria dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Jej eksperci udzielają informacji na temat przepisów związanych m.in. ze sprzedażą produktów i świadczeniem usług na poszczególnych rynkach, zatrudnianiem pracowników czy prawem własności intelektualnej. Ponadto poruszane są takie kwestie jak dostęp firm z sektora MŚP do finansowania, w tym w ramach funduszy unijnych, wdrażanie wydajniejszych energetycznie rozwiązań w działalności firmy, ucyfrowienie procesów biznesowych, współpraca z ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz transfer technologii.
Więcej na temat Enterprise Europe Network można przeczytać tutaj.
Źródło: PARP