Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sektor rolno-spożywczy UE w obliczu kryzysu energetycznego
Stowarzyszenia łańcucha rolno-spożywczego Copa-Cogeca, Primary Food Processors (PFP) i FoodDrinkEurope zwracają uwagę, że wiele podmiotów z unijnego sektora rolno-spożywczego ma trudności z utrzymaniem działalności w obliczu szybko rosnących kosztów nakładów i ekstremalnych zjawisk pogodowych.

We wspólnym oświadczeniu stowarzyszenia podkreśliły stan sektora rolno-spożywczego przed Nadzwyczajną Radą ds. Energii w piątek 9 września i dorocznym przemówieniem o stanie Unii przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w przyszłym tygodniu.

Oświadczenie dotyczące łańcucha rolno-spożywczego:

W ciągu ostatniego roku koszty produkcji europejskiego sektora rolno-spożywczego dramatycznie wzrosły. Gaz ziemny, elektryczność, nawozy, paliwo transportowe, opakowania i koszty pracy wzrosły.

Wzrost kosztów był początkowo spowodowany ożywieniem popytu po pandemii Covid, ale został poważnie zaostrzony przez rosyjską inwazję na Ukrainę.

Presje kosztowe i inflacyjne mają miejsce w kontekście ekstremalnych zjawisk pogodowych – suszy, burz i mrozów – które już wywarły poważny wpływ na społeczność rolną i przedsiębiorstwa rolno-spożywcze .

Ostatnie wzrosty cen energii, zwłaszcza gazu ziemnego i energii elektrycznej, zagrażają ciągłości cykli produkcji rolno-spożywczej, a tym samym zdolności do dalszego dostarczania podstawowych towarów rolnych, składników i produktów żywnościowych oraz materiałów paszowych.

Coraz więcej przedsiębiorstw w łańcuchu rolno-spożywczym UE ma problemy z utrzymaniem swojej działalności, a niektóre przedsiębiorstwa stają przed wyborem wstrzymania produkcji, zwolnienia personelu lub zakończenia działalności.

Łańcuch rolno-spożywczy poparł niedawny komunikat Komisji Europejskiej „Oszczędzaj gaz na bezpieczną zimę”, w którym podkreśla się kluczowe znaczenie europejskiego łańcucha dostaw produktów rolno-spożywczych oraz potrzebę bezpiecznych dostaw gazu w celu utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego.
Aby jednak kontynuować działalność i utrzymać w pełni funkcjonujący łańcuch dostaw żywności, sektor potrzebuje pewności w dostępie do energii i stabilnych cen.

W szczególności Komisja musi wspierać państwa członkowskie w interweniowaniu w celu obniżenia cen energii i zwiększenia płynności na rynkach energii, dywersyfikacji dostaw energii, pobudzenia zrównoważonego wytwarzania energii oraz wspierania konkurencyjności operatorów.

Potrzebny jest również większy nadzór UE nad planami racjonowania gazu państw członkowskich, aby upewnić się, że priorytetowo traktuje się sektor rolno-spożywczy.

Ponadto pilna jest dalsza rewizja tymczasowych ram kryzysowych, aby zapewnić możliwość korzystania z nich przez państwa członkowskie i przedsiębiorstwa.

Organizacje rolno-spożywcze mają nadzieję, że podczas spotkania ministrowie energetyki zastanowią się nad wpływem na sektor rolno-spożywczy i że przewodnicząca von der Leyen w swoim orędziu o stanie Unii uzna kluczowe znaczenie sektora rolno-spożywczego.

Podobnie jak podczas kryzysu Covid-19, organizacje rolno-spożywcze są zaangażowani we współpracę z instytucjami europejskimi w celu zapewnienia ciągłych dostaw wysokiej jakości i przystępnych cenowo produktów.

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij