Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ukraina: europosłowie wzywają do mocniejszych środków i solidarności
Podczas debaty plenarnej 9 marca eurodeputowani oraz estońska premier Kaja Kallas wezwali do zwiększenia obronności UE, zmniejszenia zależności energetycznej i solidarności z Ukrainą.

Otwierając debatę, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała: „Musimy ponownie ocenić rolę Unii Europejskiej w tym nowym świecie. Musimy zwiększyć nasze inwestycje w obronność i innowacyjne technologie. Nadszedł czas, abyśmy podjęli zdecydowane kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim Europejczykom. Czas, aby zbudować prawdziwą unię bezpieczeństwa i obrony oraz zmniejszyć naszą zależność od Kremla."


W następstwie inwazji na Ukrainę, jako premier kraju, który dzieli prawie 300 km granicy z Rosją, Premier Kallas wezwała do zwiększenia obronności UE, zmniejszenia zależności energetycznej i podkreśliła znaczenie NATO. Mówiła również o znaczeniu przyszłości Ukrainy: „W naszym interesie leży, by Ukraina stała się bardziej stabilna, zamożna i mocno oparta na praworządności. (...) Ale nie tylko w naszym interesie leży zapewnienie Ukrainie perspektywy członkostwa, jest to również nasz moralny obowiązek. Ukraina nie walczy o Ukrainę, walczy także o Europę".


Zwróciła się bezpośrednio do obywateli Rosji, zapewniając ich, że UE nie działa przeciwko nim, a środki wprowadzone w związku z wojną mają na celu izolację prezydenta Władimira Putina i jego rządu. „Wciąż mamy nadzieję na stabilną i demokratyczną Rosję, która szanuje swoich sąsiadów i w której panuje praworządność."


Josep Borell, szef spraw zagranicznych UE, powiedział, że wkroczyliśmy w nową erę, a konsekwencje tej wojny będą kształtować politykę europejską przez kolejne lata i dziesięciolecia. „Obrona naszych liberalnych wartości nie będzie możliwa, jeśli nie będzie politycznego zaangażowania i obywateli gotowych zapłacić za to cenę. Będą to puste słowa, jeśli nie będziemy gotowi do działania, do większej jedności, do większej koordynacji i do zapłacenia nieuniknionej ceny, jaką przyniosą wszelkie zmiany strukturalne."


Arnaud Danjean (EPL, Francja) wezwał kraje UE do jednomyślnego działania: „Rosyjska inwazja na Ukrainę to początek nowej ery i Europa musi wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski. Co to oznacza w praktyce? (...) Mamy do dyspozycji instrumenty, które należy wykorzystać. To, czego nam brakowało, to nie były narzędzia i instrumenty. To, czego nam brakowało, to jednomyślnej woli politycznej naszych państw członkowskich".


Nathalie Loiseau (Renew Europe, Francja) stwierdziła, że dotychczasowe działania są niewystarczające. „Widzimy, że to nie wystarczy. Musimy zrobić więcej, by bronić narodu ukraińskiego i siebie samych. Musimy zużywać mniej rosyjskiej ropy i gazu. Musimy dostarczyć Ukrainie więcej broni. (...) Musimy się chronić, podejmując znaczące wysiłki na rzecz zwiększenia naszych wydatków na obronność."


Iratxe García Pérez (Hiszpania, S&D) powiedziała: „Nigdy więcej nie powinniśmy poświęcać praw człowieka dla gazu" i podkreśliła potrzebę poprawy infrastruktury energetycznej. Odnosząc się do kwestii uchodźców, stwierdziła, że UE potrzebuje mapy drogowej, aby naprawić błędy popełnione podczas kryzysu uchodźczego w 2015 roku: „Teraz musimy uzgodnić sprawiedliwy podział uchodźców i ustanowić odpowiedni mechanizm przyjmowania. Jest to okazja do opracowania nowej polityki migracyjnej, która tym razem będzie oparta na odpowiedzialności i solidarności."


Ska Keller (Zieloni/WSE, Niemcy) powiedziała, że Putin prowadzi wojnę przeciwko Europie jako całości; przeciwko demokracji, rządom prawa i wolnościom, które są wartościami uniwersalnymi. „Jako Unia Europejska, jako Unia zbudowana dla pokoju, musimy działać na rzecz bezpieczeństwa europejskiego."


Anna Fotyga (EKR, Polska) zgodziła się z tym stwierdzeniem, zauważając, że Ukraińcy prowadzą sprawiedliwą wojnę, ponieważ bronią swojego terytorium, swoich rodzin i niewinnych cywilów przed zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciwko ludzkości. „Od wyniku tej wojny w dużym stopniu zależy przyszłe bezpieczeństwo naszego kontynentu, a prawdopodobnie także bezpieczeństwo światowe. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ją powstrzymać."


Wzywając do zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy, Jaak Madison (ID, Estonia) powiedział: „Im szybciej zakończymy wojnę na Ukrainie, tym szybciej Rosja wróci na swoje terytorium, tym szybciej uchodźcy [...] będą mogli wrócić do swoich domów".


Martin Schirdewan (Lewica, Niemcy) stwierdził jednak, że użycie siły militarnej nie jest dobrym rozwiązaniem tego konfliktu: „Jeśli chcemy zapewnić naszym dzieciom pokojową przyszłość, musimy podjąć konkretne kroki wzmocnienia organizacji międzynarodowych i rozbrojenia; położyć kres broni masowego rażenia. Będziemy też musieli pracować nad architekturą bezpieczeństwa, która opiera się na prawie międzynarodowym i pozwala na pokojowe rozwiązywanie konfliktów na drodze dyplomatycznej."



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij