Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne - Działania PFPŻ w Parlamencie i w Radzie UE
Wiele poprawek postulowanych przez PFPŻ zostało przyjęte przez Komisję ENVi w Parlamencie Europejskim. Jest szansa na ich poparcie przez Radę UE

W Parlamencie Europejskim trwają przygotowania do II czytania rozporządzenia Parlamentu i Rady w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności. Wspólne stanowisko Rady zostało przedyskutowane przez Komisję ENVI (ds. Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Wiele poprawek postulowanych m.in.przez PFPŻ zostało przyjętych przez tę Komisję, co oznacza, że będą zarekomendowane przed głosowaniem plenarnym w maju b.r. Ostateczna wersja po II czytaniu w Parlamencie zostanie przesłana do Rady UE, która może ją przyjąć lub odrzucić, nie może jej już jednak zmienić.

Prace Rady UE skupiają się obecnie na śledzeniu poczynań Parlamentu, dyskutowaniu możliwych ustępstw oraz stymulowaniu korzystnych rozwiązań w Parlamencie. Odbywa się to w drodze ustaleń ekspertów przyjmowanych następnie na wyższych szczeblach. PFPŻ prowadzi rozmowy na szczeblu Głównego Inspektoratu Sanitarnego w celu maksymalnego uwzględnienia naszych postulatów. Spotkanie w tej sprawie odbyło się 27 marca w GIS i zaowocowało korzystnymi zapisami w instrukcji dla polskiego eksperta na posiedzenie Rady, które zaplanowano na 29-30 marca. Polska delegacja bierze pod uwagę poparcie przyjętego przez ENVI stanowiska odnośnie profili żywieniowych, procedur zatwierdzania oświadczeń zdrowotnych, okresów przejściowych.

Po przyjęciu poprawek przez Parlament, Rada ma 3 miesiące (z możliwością przedłużenia o miesiąc) na decyzję w sprawie rozporządzenia (tzw. II czytanie Rady). Decyzja ta podejmowana jest bezwzględną większością głosów, chyba, że Komisja Europejska wyda negatywną opinię odnośnie przynajmniej jednej poprawki Parlamentu – wówczas wymagana jest jednomyślność członków Rady.   

Jeśli Rada UE nie przyjmie wersji z poprawkami Parlamentu zostaje wszczęta procedura koncyliacyjna. Parlament i Rada powołują członków Komitetu Koncyliacyjnego, którzy opracowują wspólną treść rozporządzenia. Musi ona zostać przyjęta zarówno przez Radę jak i przez Parlament UE.

PFPŻ na bieżąco śledzi wszystkie te kwestie i szczegółowo informuje członków o ich kolejnych etapach i stanie realizacji naszego stanowiska.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij