Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Organizacje proszą premiera o włączenie firm przetwórczych do Infrastruktury Krytycznej
Organizacje branżowe wystosowały list do Mateusza Morawieckiego, premiera rządu RP, z prośbą o włączenie firm przetwórczych do Infrastruktury Krytycznej - W imieniu organizacji reprezentujących sektor produkcji i przetwórstwa żywności, skupiających setki firm, małych, średnich i dużych wnioskujemy do Pana o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do włączenia naszych zakładów przetwórczych do Infrastruktury Krytycznej, co zapewni naszych zakładom i ich dostawcom ciągłość produkcji.

Sygnatariusze zwracają uwagę, że sprawne działanie łańcucha żywnościowego w dobie obecnego kryzysu wymaga współpracy wielu resortów i urzędów. Zapewnienie ciągłości produkcji oraz odbioru od rolników surowców, w celu ich dalszego przetworzenia jest dziś dla nas priorytetem.


- Wnioskowaliśmy do wielu szefów resortów oraz Głównego Inspektora Sanitarnego o konstruktywny dialog, a nade wszystko zapewnienie przetwórcom i producentom żywności gwarancji produkcji, by zabezpieczyć Polakom żywność. Wnioskujemy również o zwołanie pilnej telekonferencji z udziałem niżej wymienionych firm, celem omówienia bieżącej sytuacji i nowych zagrożeń z jakimi boryka się sektor produkcji żywności – piszą organizacje branżowe.


Mając na uwadze aktualną sytuację w kraju związaną z rozszerzającą się pandemią koronawirusa, wzrostem liczby zachorowań na COVID -19 oraz wprowadzonymi w związku z tym ograniczeniami w działaniu niektórych gałęzi gospodarki, uznajemy za niezbędne zagwarantowanie ciągłości dostaw żywności, w tym szczególnie produktów z tak zwanego koszyka podstawowego, takich jak między innymi mleko i jego przetwory, mięso i jego przetwory, jaja, przetwory zbożowe, owoce, warzywa i ich przetwory, poprzez umożliwienie nieprzerwanego funkcjonowania zakładów, niezależnie od ewentualnych restrykcji, które mogą zostać wprowadzone przez władze w przypadku konieczności zaostrzenia środków w walce z epidemią.


Branża rolno-spożywcza, to nie tylko zakłady produkcyjne i ich pracownicy, ale również ponad 100 tysięcy gospodarstw produkujących mleko, gospodarstwa dostarczające mięso i drób, które nie mogą z dnia na dzień zaprzestać produkcji i dostaw. Mamy wobec nich szczególną odpowiedzialność, jaką jest zapewnienie ciągłości dostaw podstawowych produktów spożywczych dla ludności.


Takimi produktami są niewątpliwie między innymi przetwory mleczne oraz mięso, których szczególnie w sytuacji kryzysowej, musimy zapewnić codzienny odbiór – podkreślają organizacje branżowe.


List podpisały:

  • Polska Federacja Producentów Żywności – Andrzej Gantner, Dyrektor Generalny
  • Polska Izba Mleka – Agnieszka Maliszewska, Dyrektor
  • Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła - Jerzy Wierzbicki, Prezes Zarządu
  • Związek Polskie Mięso – Witold Choiński, Prezes
  • Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego – Wiesław Różański, Prezes
  • Krajowa Rada Drobiarska - Izba Gospodarcza - Dariusz Goszczyńki Dyrektor Generalny

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij