Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE zamierza podpisać 12 umów o wolnym handlu do 2025 r. Jakie perspektywy przed eksporterami żywności?
Unia Europejska szuka nowych rynków zbytu. – To zupełnie logiczne – podkreślił Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności podczas debaty w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. – Nie podpisując kolejnych umów o wolnym handlu, Unią wyautowałaby się ze światowej gospodarki i zadusiłaby się w środku. Trzeba szukać nowych możliwości na zewnątrz – mówił.

Jak zaznaczył, problemem UE to 27 krajów, dla których otwarcie się na nowe rynki oznacza zupełnie co innego. – Czym innym jest otwarcie się UE na Japonię dla Polski, a czym innym – np. dla Czech. Jedno jest pewne - to bogaty i rozwinięty rynek, który poszukuje żywności naturalnej i ekologicznej – mówił.


Zdaniem Gantnera trudno powiedzieć co będą oznaczały dla Polski umowy o wolnym handlu z poszczególnymi nowymi krajami. – Trzeba podkreślić, że same umowy o wolnym handlu nie zapewnią eksporterom nie wiadomo jakich nowych zysków. Ale wszyscy podkreślają, że bez tych umów, ranga gospodarcza Unii Europejskiej w świecie będzie spadać i Unia zbliży się do kolejnego kryzysu. Trzeba to zrobić, choć – z drugiej strony – podpisanie umowy z Nową Zelandią budzi panikę wśród mleczarzy. To ogromny rynek dla tej kategorii produktów, niezwykle konkurencyjny cenowo. Nic nie jest czarno-białe - mówił.


- Unia Europejska negocjując umowy o wolnym handlu ma jeden warunek, którego generalnie nie negocjuje – to prawo dotyczące bezpieczeństwa żywności. Warunki bezpieczeństwa żywności są nienegocjowalne. Wszystkie produkty spożywcze wchodzące na wspólny rynek muszą spełniać unijne normy. To powoduje, że ci, którzy wchodzą na nasz rynek muszą zapewnić ten sam poziom bezpieczeństwa, więc teoretycznie powinni mieć podobny poziom kosztów – podsumował dyrektor PFPŻ ZP.


Więcej informacji: portalspozywczy.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij