Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Co zdrożeje, co potanieje – Rzeczpospolita pyta ekspertów
Ceny mleka zależą obecnie od popytu w Ameryce, cukru – od gier spekulacyjnych. Prognozowanie cen żywności jest ekstremalnie trudne

Zaproszeni przez „Rzeczpospolitą" analitycy czterech banków – BZ WBK, Credit Agricole, PKO BP oraz BGŻ BNP Paribas – często nie byli zgodni nawet co do tego, czy ceny poszczególnych surowców rolnych spadną czy wzrosną. A jednak takich informacji oczekują konsumenci i producenci żywności. 

Andrzej Gantner, dyrektor generalny PFPŻ ZP komentuje, że "To nie jest tak, że rosnąca cena danego surowca natychmiast przekłada się na ceny produktów w sklepach. To zawsze chwilę trwa, ponieważ producenci żywności mają swoje zapasy i kontrakty na dostawy. Im mniejsza firma, tym bardziej jest podatna na wzrost kosztów. Produkty spożywcze są złożone, chleb nie składa się z samej mąki. Dlatego wzrost ceny pszenicy o 50 proc. nigdy nie powoduje takiego wzrostu ceny chleba. Wśród producentów panuje konkurencja, dlatego większość firm prędzej skompensuje wzrost cen przez stratę marży, niż podwyższy ceny. Prognozy mają częściowo samospełniający się wpływ. Gdy danego surowca jest mniej niż zazwyczaj, to nakręca spiralę spekulacyjną – jest wykupywany przez fundusze inwestycyjne na rynku transakcji terminowych. Te bańki spekulacyjne po jakimś czasie pękają, zapasy wracają na rynek, a ceny spadają.

Więcej informacji: Rzeczpospolita

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij