PAIH powstanie później, niż zakładanoNie ma kontrowersji związanych z projektem ustawy o PAIH, przyjęcie go przez rząd zostało wstrzymane z powodu ustaleń technicznych - powiedział PAP we wtorek prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula. Szef PAIH liczy, że rząd przyjmie projekt po Wielkanocy.Pisula wyjaśnił, że prace w rządzie nad projektem wstrzymały ostatnie ustalenia techniczne z Ministerstwem Finansów. Zapewnił, że zapisy projektu zostały ustalone ze wszystkimi "głównymi graczami" i nie pojawiły się żadne nowe kontrowersje (wcześniejsze dotyczyły ustaleń z MSZ), które stanęłyby na przeszkodzie przyjęciu ustawy. "Liczymy na to, że na pierwszych posiedzeniach rządu po świętach ustawa zostanie przyjęta" - powiedział PAP Pisula.
Dodał, że projekt dotyczy rzadko spotykanej kwestii, reguluje bowiem prace spółki prawa handlowego, którą jest Agencja. Regulacja jest jednak potrzebna z trzech technicznych powodów.
"Pierwszy to taki, że chcemy mieć możliwość otrzymywania dotacji celowej i podmiotowej, a tę ostatnią może otrzymać tylko podmiot wymieniony w ustawie. Druga kwestia związana jest z przejmowaniem przez Agencję mienia likwidowanych placówek w wydziałach promocji handlu i inwestycji (WPHI), które były jednostkami budżetowymi ministerstwa gospodarki. Aby przejąć ich mienie (...) oraz budżety potrzebna jest podstawa ustawowa" - powiedział. Dodał, że trzecia kwestia dotyczy wygaszania umów o pracę z pracownikami WPHI.
Przygotowanym w Ministerstwie Rozwoju projektem ustawy o PAIH rząd miał się zająć na początku kwietnia br. Resort podkreśla, że zadania PAIH wpisują się w cele Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
MR wprowadził do projektu kilka autopoprawek, m.in. doprecyzowującą zasady finansowania i funkcjonowania zagranicznych biur handlowych PAIH oraz dotyczącą pracy i odpraw dla członków służby zagranicznej zatrudnionych w likwidowanych WPHI.
Zgodnie z projektem do działań promocji polskiej gospodarki realizowanych przez PAIH wliczono promocję eksportu polskich firm, zwłaszcza małych i średnich, promocję polskich branż, wspieranie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i inwestycji polskich za granicą, wspieranie inwestycji polskich na terenie kraju.
Oprócz tego Agencja ma dostarczać przedsiębiorcom informacje ekonomiczno-handlowe na temat rynków zagranicznych oraz inwestorom zagranicznym informacje na temat warunków i uregulowań prawnych prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
PAIH ma prowadzić też portal informacyjny, organizować imprezy informacyjne oraz promocyjne w kraju i poza nim. Ponadto, będzie zajmować się działalnością wydawniczą.
Agencja będzie działać w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, co ma zapewnić koordynację działań z pozostałymi instytucjami rozwojowymi podległymi Ministrowi Rozwoju i Finansów.
W miejsce WPHI powstanie sieć nowych zagranicznych biur handlowych, podległych Agencji. Zgodnie z projektem, WPHI mają zostać zlikwidowane w ciągu trzech lat od dnia, w którym ustawa wejdzie w życie.
Biura handlowe Agencji otrzymają także nowe zadania, takie jak m.in.: organizacja zagranicznych misji gospodarczych sprofilowanych pod kątem konkretnych branż, realizacja programów wsparcia dedykowanych poszczególnym rynkom lub branżom, opracowywanie strategii wejścia przedsiębiorstw na rynki zagraniczne, weryfikacja kontrahentów zagranicznych.
W krajach, w których nie przewiduje się tworzenia zagranicznych biur handlowych, wsparcie przedsiębiorcy będzie udzielane w Polsce, za pośrednictwem centrali Agencji. Biura handlowe większość zadań będą wykonywać bezpłatnie.
W ocenie skutków regulacji podkreśla się, że zostanie zachowany dotychczasowy poziom finansowania systemu wspierania eksporterów z budżetu państwa. Polska Agencja Inwestycji i Handlu pod swoją nazwą działa od początku lutego. Zastąpiła Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
PAP
pełna lista aktualności
|