Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Siła nabywcza Polaków niższa niż Islandczyków
W 2016 r. nominalna siła nabywcza Europejczyków wzrosła o ok. 0,3 proc. w porównaniu do
roku ubiegłego. Najwyższą dysponują mieszkańcy Liechtensteinu, Szwajcarii i Luksemburga, a najniższą – Białorusi, Mołdawii i Ukrainy. Polska plasuje się na 29. miejscu w gronie 42 państw.


Wyniki cyklicznego projektu GfK Purchasing Power Europe 2016 wskazują, iż europejscy konsumenci dysponują łącznie sumą około 9,19 biliona euro, którą mogą przeznaczyć na wydatki i oszczędności. W przeliczeniu odpowiada to sile nabywczej per capita w wysokości 13 672 euro w 42 krajach objętych badaniem. Wartość ta wzrosła o około 0,3 proc. w stosunku r/r. Niewielki przyrost średniej siły nabywczej per capita w Europie związany jest m.in. z poziomem kursów walut oraz stagnacją na niektórych większych rynkach. Niemniej w wielu krajach wzrost utrzymuje się na poziomie ponad 5 proc., np. na Islandii, w Bułgarii, Rumunii, Estonii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, na Malcie, Słowacji, w Luksemburgu i na Łotwie.

Jednocześnie w Europie ciągle istnieje duża rozbieżność pomiędzy dochodami obywateli. Mieszkańcy Liechtensteinu, kraju o najwyższej sile nabywczej, dysponują prawie ośmiokrotnie większą siłą nabywczą per capita niż mieszkańcy Ukrainy, gdzie siła nabywcza jest najmniejsza w Europie. Cztery kraje o największej liczbie mieszkańców – Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy – koncentrują około 40 proc. ludności europejskiej oraz niemal 60 proc. potencjału siły nabywczej w skali kontynentu. Nawet w ramach pierwszej dziesiątki rankingu Liechtenstein i Szwajcaria znacząco wyprzedzają inne kraje. Siła nabywcza ich obywateli wynosi odpowiednio 3- i 4,6-krotnie więcej niż europejska średnia. Plasujący się na trzecim miejscy Luksemburg dysponuje siłą nabywczą 2,2 razy wyższą od średniej. Pozostałe kraje z pierwszej dziesiątki mają siłę nabywczą stanowiącą przynajmniej 1,5- krotność średniej europejskiej per capita. W porównaniu do zeszłego roku zmiany na pierwszych dziesięciu miejscach rankingu wynikają głównie z powodu różnic kursowych. Luksemburg (trzecia pozycja) wyprzedził Norwegię, a Islandia wspięła się o trzy pozycje na miejsce piąte, z kolei Wielka Brytania spadła o cztery pozycje na miejsce dziesiąte.

Siła nabywcza jest miernikiem rozporządzalnego dochodu per capita po odjęciu podatków, składek na ubezpieczenie społeczne, ale z uwzględnieniem wszelkich świadczeń otrzymywanych od państwa. Badanie podaje siłę nabywczą na osobę w skali roku w euro lub w postaci wartości indeksu. Pojęcie siły nabywczej stosowane przez GfK odnosi się do nominalnego dochodu rozporządzalnego, czyli podane wartości nie uwzględniają inflacji. Badanie opiera się na statystycznych danych dotyczących dochodów, stawek podatkowych, wysokości świadczeń społecznych oraz na prognozach instytutów ekonomicznych. Według definicji siła nabywcza, to wydatki konsumentów pokrywające koszty związane z zaopatrzeniem w art. spożywcze, wydatki mieszkaniowe, na media, prywatne fundusze emerytalne i ubezpieczeniowe oraz inne wydatki, np. wakacje, transport i wydatki konsumpcyjne. 

Więcej informacji: www.wiadomoscihandlowe.pl/drukujpdf/artykul/9437 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij