MZ: nie dla „superinstytucji" ds. bezpieczeństwa żywnościResort zdrowia nie zgadza się na odebranie nadzoru nad bezpieczeństwem żywności ministrowi zdrowia. Takiej zmiany chce natomiast minister rolnictwa, który w marcu powołał zespół ekspertów, który pracuje nad konsolidacją funkcjonujących dotąd odrębnie inspekcji.Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej nadzwyczajnej podkomisji ds. Urzędu Bezpieczeństwa Żywności, reprezentujący resort zdrowia wiceminister Marek Tombarkiewicz negatywnie odniósł się do pomysłu wyłączenia nadzoru nad bezpieczeństwem żywności spod kontroli ministra zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się na odebranie sobie nadzoru nad bezpieczeństwem żywności. Zgłaszamy sprzeciw i oczekujemy na włączenie przedstawiciela resortu do prac w zespole pracującym w Ministerstwie Rolnictwa – powiedział Marek Tombarkiewicz. Nie mamy natomiast nic przeciwko temu, aby minister rolnictwa łączył te inspekcje, nad którymi on sprawuje nadzór – dodał wiceminister zdrowia.
Każda zmiana może wywołać chaos – mówił natomiast Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz. Współpraca z innymi inspekcjami, które również sprawują nadzór nad żywnością, układa się bardzo dobrze. Nie ma problemów z podziałem kompetencji i tym, co kto ma robić – podkreślił szef GiS.
Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia został zaproszony do udziału w pracach zespołu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopiero po interwencji resortu zdrowia i sejmowej podkomisji nadzwyczajnej.
W trakcie dzisiejszego posiedzenia w Sejmie, wiceminister rolnictwa Ewa Lech przypomniała, że koncepcja połączenia inspekcji odpowiadających za nadzór nad bezpieczeństwem żywności, znajduje się w programie PiS i jest to już sprawa przesądzona. Minister Zdrowia nie będzie miał wyjścia i będzie musiał zgodzić się na taką konsolidację – podkreśliła wiceminister Lech.
Przypomnijmy, że propozycja połączenia kompetencji m.in. inspekcji sanitarnej, weterynaryjnej i handlowej została zgłoszona przez resort rolnictwa. Być może zmiany będą również dotyczyły inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa oraz inspekcji jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Urząd Bezpieczeństwa Żywności nie zacznie działać już od przyszłego roku. Termin wejścia w życie tej zmiany został przesunięty na styczeń 2018 roku. Nie wiadomo jeszcze czym skończy się różnica zdań między resortem zdrowia i Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Źródło: Polityka Zdrowotna / Sejm
pełna lista aktualności
|