Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spadek spożycia artykułów mleczarskich w Polsce w 2014 r.
Według danych GUS bilansowa konsumpcja mleka w 2014 roku była stabilna i obniżyła się zaledwie o 0,5% w skali roku do 205 l. Bardziej dynamiczny był spadek spożycia produktów mleczarskich w gospodarstwach domowych.

Z badań budżetów gospodarstw domowych GUS wynika, że w 2014 r., w porównaniu z rokiem poprzednim, przeciętne miesięczne spożycie mleka i jego przetworów w przeliczeniu na 1 osobę w gospodarstwie domowym obniżyło się o ok. 2,4%. W największym stopniu obniżyła się konsumpcja mleka spożywczego pitnego i śmietany (-2,7%), kolejno do 3,26 l i 0,36 l na osobę. Istotny wpływ na zmniejszenie spożycia mleka w gospodarstwach domowych w 2014 roku miał wzrost cen. W 2014 r., w porównaniu z rokiem poprzednim, ceny detaliczne mleka wzrosły średnio o 5%, podczas gdy ceny żywności i napojów bezalkoholowych ogółem obniżyły się o 0,9%. Trzeci rok z rzędu zmniejszyła się również konsumpcja jogurtów. W 2014 r. w ich spożycie w gospodarstwach domowych zmniejszyło się o 2% w skali roku do 0,5 kg. Spożycie twarogów spadło jeszcze bardziej dynamicznie, o 2,3% do 0,43 kg.


Poprawa sytuacji dochodowej gospodarstw domowych miała wpływ na wzrost spożycia serów dojrzewających i topionych (+2,6% do 0,39 kg). Co ciekawe, konsumpcja serów dojrzewających i topionych zwiększyła się pomimo znaczącego wzrostu ich cen detalicznych (średnio o 4,2%).


Wydaje się, że ze względu na niższe niż w roku ubiegłym ceny artykułów mleczarskich i dalszą poprawę sytuacji dochodowej ludności, przy niższym popycie eksportowym, spożycie produktów mleczarskich w 2015 r. powinno wzrosnąć. W szczególności korzystne są perspektywy dla wzrostu konsumpcji serów dojrzewających, których ceny detaliczne w pierwszych ośmiu miesiącach 2015 r. były średnio o 6% niższe niż w analogicznym okresie 2014 roku. Ograniczeniem wzrostu popytu na artykuły mleczarskie mogą być natomiast zniżki cen detalicznych mięsa i przetworów mięsnych.


Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie GUS, portalzpozywczy.pl, BGŻ BNP Paribas


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij