Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Łosoś w polskich hodowlach
Łosoś dołączy do karpia i pstrąga w polskich hodowlach. A wszystko dzięki funduszom z Unii Europejskiej. W nowym programie operacyjnym "Rybactwo i Morze" przeznaczono prawie 269 mln euro. Oczekiwane efekty to poszerzenie oferty gospodarstw rybackich o nowe gatunki, produkty oraz wykorzystanie nowych technologii.

Obecnie konsumowane w Polsce łososie hodowane są na fermach, w sadzach czyli klatach zanurzonych w wodach norweskich fiordów. Ale już wkrótce możemy jeść nasze łososie, gdyż jest zainteresowanie uruchomieniem takiej produkcji – powiedział PAP wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.
W czerwcu tego roku ruszyła pierwszą w Polsce sztuczna hodowla łososia atlantyckiego w Janowie koło Trzęsacza (woj. zachodniopomorskie). Wykorzystuje się tu nowatorską metodę stosując do hodowli łososi zasolone wody geotermalne - wyjaśnił wiceminister. Zastrzegł przy tym, że trudność w uruchomieniu takiej akwakultury polega jedynie na tym, że tradycyjne systemy sadzowe (Sadze - to wielkie, głębokie zbiorniki zanurzone w wodach morskich) nie są przystosowane do warunków polskiego wybrzeża. Zatem inwestorzy będą musieli zastosować pionierskie technologie m.in. umożliwiające hodowlę ryb w systemach z recyrkulacją wody.


W polskiej akwakulturze najwięcej hoduje się karpia. Profesjonalnych gospodarstw karpiowych jest w Polsce ok. 400. Rocznie produkuje się go ok. 15-20 tysięcy ton, co stawia nasz kraj na pierwszym miejscu w UE. W  ostatnich latach dynamicznie rozwija się także  chów pstrągów. Ryby te nie wymagają dużych zbiorników, ale za to dobrej jakości wody. Obecnie taką produkcją profesjonalnie zajmuje się ok. 200 gospodarstw. Ze względu na zapotrzebowanie rynku przewiduje się znaczny wzrost hodowli tej ryby łososiowatej.


Rozwój produkcji ryb, w tym m.in. łososia, wpisuje się w plany ministerstwa rolnictwa dotyczące rozwoju akwakultury, czyli produkcji organizmów wodnych, w tym ryb, przede wszystkim na cele żywnościowe. 

 
Polska Federacja Producentów Żywności/pap/iar/ksem/


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij