Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Europejscy producenci margaryn nie potrzebowali regulacji do przeprowadzenia skutecznej reformulacji
PFPŻ ZP stoi na stanowisku, że głównym celem działań powinno być obniżenie poziomu izomerów trans w produktach spożywczych, a nie wprowadzanie zakazu stosowania składników uzyskanych za pośrednictwem specjalnego procesu produkcyjnego.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) cofnęła ostatnio status „GRAS” (Generally Recognized As Safe - ogólnie uznane za bezpieczne) dla częściowo uwodornionych olejów, argumentując, że są one źródłem izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych.


Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców stoi na stanowisku, że głównym celem działań powinno być obniżenie poziomu izomerów trans w produktach spożywczych, a nie wprowadzanie zakazu stosowania składników uzyskanych za pośrednictwem specjalnego procesu produkcyjnego. W szczególności, że spożycie tłuszczów trans w Polsce szacowane w połowie lat 90. na 14 g/osobę/dzień obniżyło się już do poziomu 2 g/osobę/dzień.[1]


Efekt ten osiągnięto dzięki wysiłkom podjętym przez branżę spożywczą. Producenci margaryn zrzeszeni w IMACE - Europejskim Stowarzyszeniu Producentów Margaryn nie czekając na ustawową regulację dobrowolnie przeprowadzili skuteczną reformulację swoich produktów i ograniczyli stosowanie częściowo uwodornionych olejów.


Przeciętna zawartość izomerów trans w margarynach konsumenckich dzięki temu nie przekracza zazwyczaj poziomu 1% wszystkich kwasów tłuszczowych [1], [2].


Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców zauważając po raz kolejny skuteczność samoregulacji opowiada się za pozostawieniem większej elastyczność dla przemysłu na dostosowanie się do pewnych aspektów technicznych niż za wprowadzaniem dodatkowych rozwiązań prawnych.




[1] Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 27814 w sprawie nadmiernej konsumpcji tłuszczów trans w Polsce. Apelujemy o rozważne wykorzystywanie danych przedstawianych w badaniach naukowych i ich przeliczanie na cały skład (gotowego) produktu. Jedynie przedstawianie konsumentom takich, prawidłowych interpretacji nie będzie wprowadzać ich w błąd i zapewni możliwość podejmowania decyzji opartych na faktach http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=51A453D2


[2] Wyniki badania dot. zawartości izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych w margarynach profesjonalnych (przemysłowych) http://www.imace.org/newsroom/news/2014-survey-shows-less-trans-fatty-and-saturated-fatty-acids-in-b2b-margarine-products.html


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij