Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Warsztaty dla dziennikarzy pt. „Fakty i mity o dodatkach do żywności oraz o syropie glukozowo-fruktozowym
W dniu 18 czerwca br. PFPZ ZP zorganizowała warsztaty dla dziennikarzy pt. „Fakty i mity o dodatkach do żywności oraz o syropie glukozowo-fruktozowym”. Celem warsztatów było przedstawienie aktualnej i rzetelnej wiedzy w tym zakresie. Prelegentami warsztatów byli przedstawiciele wiodących polskich i europejskich instytucji naukowo-badawczych.

Substancje dodatkowe są powszechnie stosowane przy produkcji żywności i pełnią różnorodne funkcje. Pomimo szczegółowych badań, jakim poddawane są dodatki do żywności w procesie dopuszczenia ich do stosowania, wśród konsumentów często istnieją obawy odnośnie niekorzystnego wpływu dodatków na zdrowie, które są wynikiem niewiedzy i braku obiektywnych, uzasadnionych naukowo informacji.


W trakcie warsztatów dr Joanna Gajda-Wyrębek  - Kierownik Pracowni Oceny Dodatków do Żywności w Zakładzie Bezpieczeństwa Żywności Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, podkreślała, że: „Tylko substancje chemiczne poddane wszechstronnym badaniom, których wyniki nie budzą żadnych wątpliwości czy zastrzeżeń, mogą być rozpatrywane jako dodatki do żywności wykorzystywane w produkcji żywności. Zatem substancje dodatkowe dopuszczone do stosowania w żadnym wypadku nie stanowią zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Dlatego też, nieuzasadnione są emocje związane z ich szkodliwością”.

 

Substancje dodatkowe stosowane są m.in. w celu przedłużenia trwałości produktów, aby zapobiegać niekorzystnym zmianom barwy, smaku zapachu i konsystencji żywności, ale przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów. Współczesny przemysł spożywczy nie mógłby istnieć bez substancji dodatkowych; są one stosowane nawet w produktach pochodzenia ekologicznego. Dr Gajda – Wyrębek podkreślała, że stosowanie substancji dodatkowych zabezpiecza produkty przed tworzeniem się substancji szkodliwych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta – np. dodatek azotynów zapobiega rozwojowi Clostridium botulinum (pałeczka jadu kiełbasianego), a przeciwutleniacze przeciwdziałają jełczeniu tłuszczu. Ponadto, dr Gajda – Wyrębek zaznaczała, że substancje dodatkowe po dodaniu do żywności stają się jej składnikami i w związku z tym ich obecność musi być deklarowana na opakowaniu produktu poprzez podanie numeru E lub nazwy chemicznej oraz funkcji technologicznej, aby zapewnić konsumentowi dostęp do pełnej i wyczerpującej informacji o żywności.

 

W dalszej części warsztatów głos zabrał profesor Fred Brouns z Wydziału Zdrowia, Medycyny i Nauk Przyrodniczych Departamentu Biologii Człowieka Uniwersytetu z Maastricht (Holandia), który omówił aspekty żywieniowe związane z obecnością cukrów prostych (w tym syropu glukozowo-fruktozowego oraz fruktozy) w diecie. Profesor Brouns podkreślał, że zarówno węglowodany występujące jako naturalny składnik produktów żywnościowych (np. owoce czy miód), jak i węglowodany dodawane do żywności w procesie jej przetwarzania mają taki sam efekt metaboliczny dla organizmu człowieka. W odniesieniu do syropu glukozowo-fruktozowego prof. Brouns wskazywał, że jest on w zasadzie taki sam jak cukier – zarówno pod względem składu, jak i kaloryczności (tj. 4 kcal/g). To podobieństwo sprawia, że ludzki organizm absorbuje go w taki sam sposób.


Profesor Brouns podkreślał również, że nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy spożyciem syropu glukozowo-fruktozowego a otyłością. Wiele czynników związanych ze zmianą stylu życia, diety i braku aktywności fizycznej przyczynia się do rozwoju otyłości i cukrzycy.  Dietetycy, eksperci ds. zdrowia oraz naukowcy zgadzają się, że główną przyczyną jest brak równowagi między kaloriami spożywanymi a spalanymi, co sprzyja gromadzeniu się tłuszczu w organizmie i rozwojowi otyłości. W tym kontekście należy pamiętać, że każdy cukier czy to w postaci cukru, czy syropu glukozowo- fruktozowego powinien być spożywany z umiarem.

 

Następnie profesor Bohdan Achremowicz z Katedry Technologii Węglowodanów Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie przedstawił zagadnienia technologiczne dotyczące syropu glukozowo-fruktozowego oraz możliwości jego zastosowania w przemyśle żywnościowym. Prof. Achremowicz wskazywał, że syrop glukozowo – fruktozowy posiada niemal identyczną słodycz jak cukier, dlatego w części produktów spożywczych jest on stosowany jako alternatywa dla cukru.  Syrop jest bardzo wygodnym składnikiem słodzącym - dzięki swojej konsystencji może być stosowany bez konieczności uprzedniego rozpuszczania, co ułatwia dozowanie oraz mieszanie z innymi składnikami żywności.


Syropy glukozowo-fruktozowe są używane nie tylko ze względu na nadawanie produktom słodkiego smaku, ale również ze względu na inne specyficzne właściwości,  jak na przykład zapobieganie krystalizacji cukru w wyrobach cukierniczych czy ich przywieraniu do opakowań. Ponadto, syropy glukozowo-fruktozowe umożliwiają tworzenie tekstur produktów, niemożliwych do osiągnięcia przy zastosowaniu jedynie cukru. Przykładowo, poprzez dobór właściwego stosunku glukozy do fruktozy w syropie można uzyskać optymalne właściwości tekstury produktów – np. stworzenie produktu, którego jedna warstwa będzie wilgotna, a druga sąsiednia – pozostanie krucha.


Syropy glukozowo-fruktozowe najczęściej stosowane są m.in. przy produkcji wyrobów cukierniczych, napojów, syropów, dżemów i konfitur, pieczywa, produktów zbożowych, jogurtów i innych produktów mlecznych, przypraw (np. musztarda i ketchup) oraz konserw. Niemniej jednak, zastosowanie syropów glukozowo-fruktozowych w Polsce jak i w Unii Europejskiej jest ograniczone ze względu na ograniczoną dostępność surowca. Jego produkcja jest bowiem ograniczona do zaledwie 5% całkowitej produkcji cukru.

 

 

Na zakończenie spotkania przeprowadzona została Czwarta Olimpiada Wiedzy dla Dziennikarzy dotycząca zagadnień poruszonych w trakcie warsztatów. Olimpijski test wiedzy składał się z 10 pytań, a uczestnicy mieli 30 minut na jego wypełnienie. Testy zostały jednak oddane znacznie wcześniej, co świadczyło o dobrym przygotowaniu merytorycznym uczestników.


Zwycięzcy Olimpiady otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez PFPŻ ZP oraz pamiątkowe puchary.


Galeria zdjęć:

dr Marta Tomaszewska-Pielacha, dyrektor ds. żywności i żywienia PFPŻ ZP rozpoczynająca warsztaty
dr Joanna Gajda-Wyrębek - Kierownik Pracowni Oceny Dodatków do Żywności w Zakładzie Bezpieczeństwa Żywności Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH
prof. Fred Brouns z Wydziału Zdrowia, Medycyny i Nauk Przyrodniczych Departamentu Biologii Człowieka Uniwersytetu z Maastricht (Holandia)
prof. Bohdan Achremowicz z Katedry Technologii Węglowodanów Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Laureatka Czwartej Olimpiady Wiedzy dla Dziennikarzy
Laureatka Czwartej Olimpiady Wiedzy dla Dziennikarzy
Zwyciężczyni Czwartej Olimpiady Wiedzy dla Dziennikarzy
Laureatka Czwartej Olimpiady Wiedzy dla Dziennikarzy.
Laureatka Czwartej Olimpiady Wiedzy dla Dziennikarzy.
 
 
 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij