Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Środowisko – rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w celu zebrania poglądów na temat głównych wariantów strategicznych opracowania nowego ambitnego podejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Odpowiedzi zainteresowanych stron będą pomocne w przygotowaniu nowego planu działania, który zostanie przedstawiony do końca 2015 r.


Warianty strategiczne rozwoju konkurencyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym w Europie obejmą nie tylko politykę w zakresie odpadów, ale będą dotyczyć całego cyklu życia produktów, uwzględniając sytuację we wszystkich państwach członkowskich. Obejmą one działania w zakresie inteligentnego projektowania produktów, ich ponownego wykorzystywania i naprawy, recyklingu, zrównoważonej konsumpcji, polityki w zakresie odpadów, wskaźników recyklingu, inteligentnego korzystania z surowców, lepszych rynków surowców wtórnych oraz określone środki branżowe.


„Gospodarka o zamkniętym obiegu” ma na celu zachowanie przez optymalny okres wartości materiałów i energii wykorzystywanych w produktach w łańcuchu wartości, minimalizując marnotrawstwo i zużycie zasobów. Zapobiegając utracie wartości związanej z przepływem materiałów, stwarza ona możliwości gospodarcze i zapewnia przewagę konkurencyjną w oparciu o trwałe podstawy.


Pomyślne przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym wymaga działań na wszystkich etapach łańcucha wartości: począwszy od pozyskiwania surowców, poprzez projektowanie materiałów i produktów, produkcję, dystrybucję i konsumpcję towarów, naprawę, regenerację i systemy ponownego wykorzystania, po gospodarowanie odpadami i recykling.


Przyszły pakiet legislacyjny uwzględni spójne podejście, które w pełni odzwierciedli interakcje i współzależności w poszczególnych ogniwach łańcucha wartości. Będzie on zawierać zmieniony wniosek ustawodawczy w sprawie odpadów oraz komunikat określający plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

Źródło: Komisja Europejska

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij