Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W styczniu wzrósł eksport z UE mlecznych przetworów w proszku
Początek bieżącego roku przyniósł dynamiczny wzrost unijnego eksportu części przetworów w proszku oraz oleju maślanego - informuję analitycy BGŻ.

Według wstępnych danych Eurostatu w styczniu 2015 roku kraje UE-28 wyeksportowały poza granice ugrupowania 62,4 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku, tj. o 24 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Głównym rynkiem zbytu była, podobnie jak przed rokiem, Algieria, z 17-procentowym udziałem w unijnym eksporcie. Sprzedaż w tym kierunku była o 22 proc. wyższa w relacji rocznej. Warto przy tym zwrócić uwagę, że Polska w tym samym okresie wysłała o 89 proc. mniej OMP do Algierii niż w styczniu 2014 roku.


Na drugim miejscu wśród unijnym odbiorców OMP pojawił się Egipt, gdzie w styczniu br. sprzedano o 110 proc. więcej produktu w relacji rocznej (łącznie 7,2 tys. t). Z kolei Chiny, ubiegłoroczny lider jeżeli chodzi o zakupy odtłuszczonego mleka w proszku z UE, spadły na 7 pozycję.


W analizowanym okresie istotnie wzrósł też eksport oleju maślanego (o 28 proc. w relacji rocznej) oraz serwatki w proszku (o 8 proc. r/r). Z drugiej strony odnotowano spadek sprzedaży zagranicznej serów i pełnego mleka w proszku.


Niższy eksport serów z UE-28 - w styczniu o 15 proc. w relacji rocznej, łącznie 50,5 tys. t -  to w głównej mierze efekt embarga wprowadzonego przez Rosję. Pod jej nieobecność zwiększono przede wszystkim wysyłki do Stanów Zjednoczonych - o 13 proc. wobec stycznia 2014 roku do 9,2 tys. t - oraz Japonii - o 63 proc. w relacji rocznej do 4,7 tys. t.


Z kolei w przypadku pełnego mleka w proszku o spadku wolumenu wywozu ogółem (o 9 proc. r/r do 30,7 tys. t) zadecydowała mniejsza sprzedaż do Algierii - o 20 proc. w relacji rocznej do 2,8 tys. t - oraz Nigerii - o 8 proc. do 2,9 tys. t. Głównym odbiorcą PMP w tej sytuacji stał się Oman, z 18-procentowym wzrostem importu z UE-28.


Eksport masła w Unii utrzymał się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego - 10,2 tys. t, tj. o niespełna 1 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Miejsce Rosji zajęła Arabia Saudyjska, Uzbekistan i Egipt.


Powyższe dane dotyczą zaledwie jednego miesiąca, trudno na ich podstawie pisać o średniookresowych trendach w handlu międzynarodowym. Niemniej, w perspektywie długookresowej można spodziewać się zwiększenia znaczenia Unii Europejskiej jako światowego eksportera. Po stronie produktowej  największe perspektywy wzrostu rysują się przed mlekiem w proszku ale także, według Komisji Europejskiej, serem.


(Źródło: BGŻ/Portalspożywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij