Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Globalne skutki uwolnienia rynku mleka w UE
Po ponad trzydziestu latach istnienia kwot mlecznych w Unii Europejskiej nadszedł czas na zmiany. Będą one dotyczyły nie tylko samej UE, ale wpłyną one również na sytuację pozostałych graczy branży mleczarskiej na całym świecie.

Dzień 31 marca 2015 r. będzie ostatnim w Unii Europejskiej, kiedy obowiązywać będą limity produkcyjne. Zdania na temat wprowadzanych zmian są podzielone. Wielu hodowców z niecierpliwością wyczekuje zniesienia kwot, kojarząc je, szczególnie w ostatnich latach, z wysokimi karami finansowymi będącymi efektem ich przekroczenia. Inni z kolei woleliby zostać przy dotychczasowym systemie, w obawie, że wolny rynek przyniesie kolejne obniżki cen skupu.

Należy jednak pamiętać, że skutki zniesienia kwot wpłyną nie tylko na sytuację na „naszym podwórku", ale odbiją się echem na całym świecie. Położenie w jakim znajdziemy się w przyszłości zależeć więc będzie w dużej mierze od tego w jakiej postaci to echo do nas powróci.


Według analiz U.S. Dairy Export Council (USDEC), produkcja mleka w UE skoncentruje się na sześciu krajach o największym potencjale rozwoju: Dania, Francja, Niemcy, Irlandia, Holandia i Polska.


Państwa te stanowiły w 2013 r. 62 proc. produkcji mleka w UE i ponad dwie trzecie eksportu Wspólnoty. Według prognoz USDEC te sześć krajów zwiększy produkcję mleka do 2020 r. o ok. 12 mln kg. Odnotowany zostanie również wzrost produkcji mleka w proszku, serów masła i serwatki w proszku o 1,5 mln kg rocznie.


Zwiększenie mocy produkcyjnych w Unii z pewnością wpłynie na ambicje i produkcję mleka wśród takich graczy, jak Stany Zjednoczone, czy Nowa Zelandia. W opinii USDEC, wszystkie sygnały wskazują na to, że producenci mleka w USA nie zamierzają zrezygnować ze swojej silnej pozycji na światowym rynku mleka i rozwój ich produkcji również nabierze rozpędu.


(Źródło: Farmer)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij