Do końca listopada nowy PROW zostanie zaakceptowany przez KEProgram Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 prawdopodobnie zostanie zaakceptowany przez Komisję Europejską do końca listopada - poinformował w czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki.Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, został w połowie kwietnia br. przekazany do Komisji Europejskiej. Wcześniej zaakceptował go rząd. Do polskiej wersji projektu KE zgłosiła ponad 230 poprawek.
Sawicki wyjaśnił dziennikarzom, że najważniejsza zmiana w stosunku do projektu, to zwiększenie powierzchni małego gospodarstwa, które może ubiegać się o pomoc.
Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, by pomoc mogło uzyskać gospodarstwo, którego wielkość ekonomiczna (roczny przychód) jest nie mniejsza niż 6 tys. euro. Rolnik, który będzie chciał skorzystać z tej pomocy, powinien złożyć biznesplan przedstawiający koncepcję restrukturyzacji gospodarstwa. Wsparcie ma wynieść 60 tys. zł. Sawicki wyjaśnił, że KE uważa, iż pomoc powinna trafiać do nieco większych gospodarstw o wielkości ekonomicznej od 10 tys. euro, czyli w praktyce o powierzchni co najmniej 10 hektarów.
Jak przekonywał minister, najkorzystniejszym rozwiązaniem dla mniejszych gospodarstw rolnych byłoby nawiązanie współpracy sąsiedzkiej i np. wzięcie wspólnie pieniędzy na restrukturyzację gospodarstw. Przykładowo, gdyby takie działanie podjęło 10 rolników, to mieliby 600 tys. zł na zakup maszyn rolniczych czy urządzeń do przetwórstwa rolnego.
Sawicki zaznaczył, że takiego rozwiązania nie ma w projekcie PROW, ale poprzez inne akty wykonawcze (rozporządzenia) można preferować tego typu działania. Dla wspólnego działania będą dodatkowe punkty - podkreślił.
Dodał, że Komisja Europejska stanowczo sprzeciwia się inwestowaniu w duże gospodarstwa o dochodzie rocznym powyżej 200 tys. euro.
Szef resortu rolnictwa poinformował, że różnice dotyczą także finansowania gospodarstw ekologicznych. Polska zaproponowała, by dopłaty do tych gospodarstw miały charakter degresywny. Do powierzchni nie przekraczającej 50 ha pomoc wynosiłaby 100 proc. stawki podstawowej; pomiędzy 50 ha a 100 ha przyznawana jest pomoc w wysokości 50 proc. stawki, a od 100 ha do 150 ha - 25 proc. stawki. KE natomiast upiera się ciągle, że na dużych powierzchniach łatwiej jest uzyskać efekt ekologiczny, ale nie bierze pod uwagę warunku uzyskania produkcji towarowej - wyjaśnił minister.
Na realizację PROW w latach 2014-2020 Polska uzyska ok. 8,5 mld euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Środki krajowe przeznaczone na jego realizację wyniosą ok. 4,9 mld euro. W sumie na ten cel jest 13,5 mld euro.
Program obejmuje 6 priorytetów i 16 działań. Jest on realizowany w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, która w najbliższych latach będzie ukierunkowana na wzrost konkurencyjności europejskiego rolnictwa z uwzględnieniem ochrony środowiska.
Największe środki w polskim projekcie PROW przeznaczone będą na modernizację gospodarstw rolnych i przetwórstwa oraz na cele środowiskowe. W projekcie założono, że pomoc będzie kierowana głównie do gospodarstw średnich o wielkości ekonomicznej gospodarstwa od 6 do 150 tys. euro.
Program będzie kontynuował kierunki wsparcia realizowane w poprzednich latach. Ukierunkowany został przede wszystkim na budowę konkurencyjności i wzrostu dochodowości w rolnictwie. Rolnicy w tym zakresie mogą liczyć na pomoc finansową szczególnie w rozwijaniu produkcji zwierzęcej, w tym chowu prosiąt, produkcji mleka i mięsa wołowego.
Nowym instrumentem wsparcia będzie premia na rozwój małych gospodarstw rolnych. Młodzi rolnicy, tak jak dotychczas, będą mogli ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności rolniczej. Zaplanowano również wsparcie dla rolników, którzy przekażą swoje gospodarstwo na powiększenie innego gospodarstwa rolnego.
W nowym PROW znajdą się też pieniądze na inwestycje w przetwórstwie artykułów rolnych, rozwój grup producentów oraz systemów jakości produktów rolnych. Przewidziane jest finansowanie budowy targowisk. Przewidziano też środki na pomoc w odbudowie gospodarstwa w razie zniszczeń spowodowanych wystąpieniem klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych.
(Źródło: PAP/ Portalspożywczy.pl)
pełna lista aktualności
|