Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosja uzależniona od zachodnich produktów spożywczych?
Państwa UE zastanawiają się, w jaki sposób pomóc swoim producentom rolnym, którzy ponoszą straty wskutek rosyjskiego embarga. Jednak jego skutki odczują też sami Rosjanie.

Praktycznie w każdej grupie produktów obowiązujące od początku sierpnia sankcje spowodują w rosyjskim imporcie wyrwę trudną do szybkiego zapełnienia.

Władze w Moskwie przekonywały, że rosyjscy konsumenci nie ucierpią w efekcie embarga. Jednak te „niskiej jakości produkty z Zachodu", o których wspominał rosyjski prezydent, stanowią wysoki odsetek żywności sprowadzanej przez jego kraj. I nie wiadomo jak szybko uda się je zastąpić towarami z krajów bardziej przyjaznych Rosji.

Dlatego też, rząd Rosji zgodził się, by Białoruś i Kazachstan pośredniczyły w do­stawach zachodniej żywności, któ­rej bezpośredni import do Rosji jest zakazany. Moskwę musiała przera­zić galopada cen po embargo - komentuje Gazeta Wyborcza.


- Nasi koledzy z Unii Celnej mogą skorzystać na tej sytuacji [embarga], bo będzie u nich przerabiana część pro­dukcji, którą wcześniej dostarczano bez­pośrednio do nas - powiedział wice­premier Rosji Arkadij Dworkowicz. Miedwiediew podkreślał zaś, że Białoruś i Kazachstan powinny znacząco prze­twarzać zachodnie produkty żywno­ściowe przeznaczone dla Rosji.


Tyle tylko, że jeśli np. białoruska firma we własnych skrzynkach wyśle do Rosji jabłka sprowadzone z Polski, to rosyjski celnik może mieć proble­my z dowiedzeniem, iż to próba prze­mytu zakazanych owoców. A rząd Ro­sji będzie zapewne wolał przymykać na to oczy, niż borykać się z niedobo­rami żywności i drożyzną. Niemiecki minister rolnictwa Christian Schmidt powiedział w dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung", że Rosja długo nie pociągnie po zakazaniu importu z Zachodu, bo rosyjskie rolnictwo za­spokaja tylko 60 proc. zapotrzebowa­nia kraju na żywność.


(Źródło: Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij