Rozporządzenie PE i Rady UE w sprawie obniżenia lub zniesienia ceł na towary pochodzące z Ukrainy23 kwietnia 2014 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie obniżenia lub zniesienia ceł na towary pochodzące z Ukrainy. Z unijnego cła zwolnione zostały towary przemysłowe importowane do UE z Ukrainy, obejmujące ponad 94 procent linii taryfowych.Rozporządzenie [link] znosi 83 proc. taryf celnych w zakresie importu do UE z Ukrainy produktów rolnych. W odniesieniu do niektórych produktów rolnych, takich jak zboża, mięsa – wołowina, wieprzowina i drób, obowiązują unijne bezcłowe kontyngenty na import, służące zabezpieczeniu interesów producentów na terenie UE. Wobec towarów ukraińskich objętych kontyngentami taryfowymi na produkty rolno-spożywcze będą wciąż stosowane unijne wymogi sanitarne, fitosanitarne i weterynaryjne.
Rozporządzenie nie uchyla obowiązujących w UE i Polsce wymogów technicznych nałożonych w odniesieniu do stali i wyrobów stalowych. Niezależnie od obowiązującego na podstawie Rozporządzenia cła w imporcie z Ukrainy do UE tych towarów, obowiązują także unijne cła antydumpingowe, które są i będą pobierane jako cła dodatkowe (zwiększają poziom unijnego cła pobieranego w oparciu o wyżej wymienione Rozporządzenie).
Informacje o wysokości stawek na poszczególne towary, obejmujące konkretne linie taryfowe, dostępne są na stronie Komisji Europejskiej w bazie TARIC. [link]
Opłaty celne będą mogły zostać przywrócone w sytuacji napływu towarów importowanych z Ukrainy grożącym poważnymi trudnościami dla unijnych producentów. Udzielone preferencje handlowe mają charakter tymczasowy. Rozporządzenie jest stosowane do czasu wejścia w życie lub tymczasowego stosowania Tytułu IV Umowy stowarzyszeniowej UE – Ukraina (DCFTA), co ma nastąpić po wyborach prezydenckich na Ukrainie 25 maja br. Ostatecznie Rozporządzenie ma obowiązywać nie później niż do 1 listopada 2014 roku. *** Rozporządzenie obniżające lub znoszące cła jest częścią pakietu pomocowego UE dla Ukrainy o wartości ponad 11 mld Euro. Pakiet ten jest przez UE udzielony w związku z sytuacją polityczną na Ukrainie. Obniżenie lub eliminacja ceł jest jednostronną implementacją handlowej części umowy stowarzyszeniowej UE – Ukraina. W trakcie obowiązywania unijnych preferencji handlowych Ukraina nie będzie mogła jednak ograniczać lub utrudniać wzajemnego handlu poprzez wprowadzanie nowych ceł, opłat czy ograniczeń ilościowych na towary z UE. W przypadku stwierdzenia naruszeń tych zasad Komisja Europejska jest uprawniona do zawieszenia przyznanych preferencji taryfowych.
(Źródło: Ministerstwo Gospodarki).
pełna lista aktualności
|