Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Globalne ceny kawy w marcu najwyższe od dwóch lat
Na polskim rynku jest duża podaż cukru, jego ceny spadają. W niektórych sieciach handlowych kilogramowe opakowanie można już kupić poniżej 2 zł. Niższe ceny cukru są korzystne dla gospodarstw domowych i firm spożywczych, spadają zyski przemysłu cukrowniczego.

Jak podaje ICO, ceny kawy w marcu charakteryzowały się dużą zmiennością. W ciągu nawet kilku dni giełdowe ceny potrafiły zmienić się nawet o kilkanaście centów za funt. Średnia cena 165,03 centów, jaką obliczyła organizacja, to najwyższa wartość od marca 2012 roku.


Przypomnijmy, roczna średnia cena kawy na globalnych rynkach w roku 2013 wyniosła 119,51 centów / kg, co oznaczało spadek o 23,6 proc. rdr i było najniższym poziomem od 2009 roku.


W marcu br. zanotowano wzrost cen wszystkich gatunków kaw, w tym w przypadku odmiany Arabica było to 20 proc., a Robusta - 10 proc.


Wahania cenowe na rynku kawy są spowodowane nie tylko anomaliami pogodowymi w Brazylii, które mogą spowodować zmniejszenie zbiorów już drugi rok z rzędu. Dodatkowo wietnamscy producenci poinformowali niedawno, że produkcja w sezonie 2014/15 będzie znacznie niższa niż w poprzednim. Ponadto istnieją również obawy o wielkość zbiorów w Indiach , Indonezji i Meksyku.


Tymczasem światowa konsumpcja kawy nadal wykazuje dynamiczny wzrost. Szacunki dotyczące całkowitej konsumpcji w roku kalendarzowym 2013 sugerują znaczny wzrost o 2,7 proc. do 145,8 mln worków (po 60 kg), w porównaniu z 142 mln w 2012 roku. To oznacza średnią roczną stopę wzrostu 2,1 proc. w ciągu ostatnich czterech lat.


Całkowity eksport osiągnął w lutym 2014 roku 9 mln worków, o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej - w lutym 2013 r. Całkowita wielkość eksportu w ciągu pięciu pierwszych miesięcy sezonu 2013/14 (rozpoczyna się w październiku) to 42,7 mln worków, co jest jednak o 6,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.



(Źródło:  PM, portalspozywczy.pl).

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij