Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Raport: Problemy z eksportem wieprzowiny generują gigantyczne straty
Według szacunków Związku Polskie Mięso zakaz eksportu wieprzowiny generuje straty na poziomie ok. 10 mln złotych każdego dnia. Organizacja obawia się, że niebawem zakaz eksportu obejmie inne produkty rolno-spożywcze: drób, jajka, mleko i przetwory mleczne, owoce i warzywa.

W dniu 17 lutego br. Główny Lekarz Weterynarii wydał oficjalny komunikat informujący o wykryciu jednego przypadku ASF u dzika. Rozpoznanie to nastąpiło w ramach programu monitorowania afrykańskiego pomoru świń, który prowadzony jest w Polsce od 2013 r. Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń wykryty został w okolicach wsi Grzybowszczyzna, gm. Szudziałowo, (woj. podlaskie) w odległości ok. 900 m od granicy z Białorusią. W dniu 18 lutego 2014 r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał informację o uzyskaniu dodatnich wyników badań na obecność wirusa ASF u kolejnego padłego dzika znalezionego w powiecie sokólskim (województwo Podlaskie), który stanowił drugi przypadek wykrycia tego wirusa na terytorium Polski. Mimo prowadzonego wzmożonego monitoringu zarówno wśród dzików, jak i wśród stad świń hodowlanych, do dnia dzisiejszego nie wykryto kolejnych przypadków wirusa ASF w Polsce. 


Większość czołowych dla polskiego eksportu krajów, to rynki pozaeuropejskie, które w związku z wykryciem ASF wśród dwóch dzików w Polsce, są obecnie zamknięte. Poza unijne rynki zbytu stanowiły 50 proc. całkowitej wartości eksportu polskiej wieprzowiny. Do najważniejszych poza unijnych rynków zbytu polskiej wieprzowiny w 2013 roku należały m.in. kraje: Białoruś, Rosja, Japonia, Chiny, Ukraina, Republika Korei, Kazachstan, Honkong, Tajwan. Uprawnienia do eksport do krajów państw trzecich, w wyniku wieloletnich starań o te rynki, posiadało dotychczas: 


Tajwan - 23 podmioty branży mięsnej 
Korea Południowa - 26 podmioty branży mięsnej 
Japonia - 41 podmioty branży mięsnej 
Federacja Rosyjska - 28 podmioty branży mięsnej 
Białoruś - 36 podmioty branży mięsnej 
Chiny - 10 podmiotów branży mięsnej 
Ukraina - 116 podmiotów branży mięsnej 


Sygnalizujemy, że według szacunków Związku Polskie Mięso zakaz eksportu wieprzowiny generuje straty na poziomie ok. 10 mln złotych każdego dnia. Obawiamy się, że w niedługim czasookresie zakaz eksportu obejmie inne produkty rolno-spożywcze (drób, jajka, mleko i przetwory mleczne, owoce i warzywa). Wyrażamy też szczególne zaniepokojenie pogorszeniem relacji handlowych pomiędzy sąsiadami tj. Rzeczpospolitą Polską i Federacją Rosyjską oraz wynikającymi z tego konsekwencjami dla polskiej gospodarki. Obawiamy się, że członkowie Związku Polskie Mięso w związku z bieżącą sytuacją będą musieli wygaszać produkcję, zwalniać pracowników, a również nie można wykluczyć wzrostu upadłości przedsiębiorstw. 


Zakaz eksportu wieprzowiny w sposób bezpośredni wpłynie na zmniejszenie wpływu danin publicznych do budżetu Państwa. Sektor przemysłu mięsnego zatrudnia bezpośrednio około 100 tys. osób w uboju i przetwórstwie, około 1 mln osób powiązanych z sektorem rolno-spożywczym (przedsiębiorstwa transportowe, przedsiębiorstwa zajmujące się przechowalnictwem) oraz wytwarza ponad 8,5 mld wartości dodanej, co stanowi około 1,5 proc. polskiego PKB. 


Wstrzymanie eksportu to nie tylko cios dla branży mięsnej, ale i dramat dla wielu tysięcy rolników. Produkcja trzody chlewnej przez lata była najważniejszą gałęzią produkcji rolniczej w Polsce. Jeszcze w 2000 roku stanowiła 37,6 proc. towarowej produkcji zwierzęcej i 23,5 proc. towarowej produkcji rolniczej. Ostatnie dane wskazują, że pogłowie trzody chlewnej końcu listopada 2013 r. liczyło 10994,4 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadek o 1,2 proc. Obecna sytuacja zakazu eksportu, może doprowadzić do dalszego, dramatycznego spadku pogłowia trzody chlewnej i pozbawienia środków do życia wielu tysięcy rodzin rolniczych. 


Dodatkowo również prognozy konsumpcji wieprzowiny nie napawają optymizmem. Wieprzowina stanowi znaczącą część spożycia, jednak szacuje się, że wartość ta nie ulegnie drastycznemu zwiększeniu w najbliższych latach, w związku z czym rynek krajowy nie jest w stanie zrekompensować strat wynikających z obecnego zakazu eksportu wieprzowiny. Według prognoz Komisji Europejskiej, do roku 2020 spożycie mięsa w krajach Wspólnoty wzrośnie o około 1 proc., osiągnie więc wartość 83,1 kg na mieszkańca. Szacuje się, że spożycie wieprzowiny w krajach UE będzie na poziomie 41,6 kg/osobę. 


Jeśli przyjąć, że w Polsce dochody realne ludności w roku 2020, w porównaniu z 2011wzrosną o 20 proc., to w 2020 bilansowe spożycie mięsa może wnieść 76,3 kg na mieszkańca, a wieprzowiny - 43,6 kg. W 2012 roku, w porównaniu z rokiem poprzednim, w gospodarstwach domowych spadła zarówno konsumpcja mięsa surowego, kulinarnego (o 3,0 proc.) - wszystkich gatunków, jak i przetworów mięsnych ogółem (o 1,0 proc.). Spożycie samego surowego mięsa wieprzowego zmalało aż o 5,2 proc.


(Źródło: www.portalspozywczy.pl). 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij