Analityk BGŻ: Pierwsza połowa roku może przynieść ożywienie popytu na przetwory owocowo-warzywne- Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku można liczyć na ożwyienie popytu na przetwory owocowe i warzywne, co związane będzie z poprawą koniunktury na rynku krajowym a także zagranicznym. Dotyczy to między innymi Niemiec, które są głównym partnerem w handlu przetworami z owoców i warzyw - mówi w rozwmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ.Zdaniem eksperta perspektywy dla eksportu polskich przetworów warzywnych są dobre ze względu na zmniejszenie zbiorów warzyw świeżych i tym samym mniejszą produkcję przetworów w krajach Europy Zachodniej. Mniej warzyw zebranych zostało w Belgii, czy też Francji - znaczących producentów w skali europejskiej, co wspierać będzie popyt na polskie przetwory.
- Ponadto, utrzymać się może wzrostowa tendencja w konsumpcji przetworów (zwłaszcza mrożonek) na rynku krajowym. Mimo ograniczeń po stronie surowcowej (mniejsze zbiory warzyw w 2013 roku) zakładom przetwórczym z Polski udało się wytworzyć podobną ilość przetworów warzywnych w stosunku do roku poprzedniego (spadek o zaledwie 0,5% - dane GUS dla okresu I-XI) co przy wyższych cenach będzie wpływać na zwiększenie przychodów firm - mówi Mariusz Dziwulski, ekspert Banku BGŻ.
Ceny warzyw na początku stycznia 2014 roku utrzymywały się na poziomie do kliku (mrożony groszek) do kilkudziesięciu (mrożona cebula) proc. wyższym w stosunku do tych przed rokiem. Odwrotnie jest przypadku mrożonych owoców, z których tylko ceny malin ze względu na niską podaż utrzymują poziom wyższy niż w 2012 r. Niższe niż przed rokiem są też ceny koncentratu jabłkowego a ich relatywnie wysoka podaż jak też wzrastająca produkcja w innych krajach są czynnikami które wpływają negatywnie na poziom cen.
- Ostatecznie to, jaki będzie 2014 rok dla przetwórców zależeć będzie w dużej mierze od podaży po stronie surowcowej. W warunkach polskich, co jest powszechnie wiadome, zbiory zarówno warzyw jak też owoców charakteryzują się wysoką zmiennością (jedną z najwyższych w krajach Unii Europejskiej) dlatego też, trudno oceniać rynek pod tym kątem z perspektywy pierwszych tygodni 2014 roku. Można jedynie przypuszczać, że w wyniku dość korzystnej sytuacji cenowej, może zwiększyć się powierzchnia ich uprawy co może działać w kierunku wzrostu krajowych zbiorów.
Z punktu widzenia producentów przetworów owocowo-warzywnych istotnym elementem funkcjonowania będzie m.in. stałe monitorowanie rynku zarówno w kraju jak i zagranicą oraz umiejętne dostosowanie się do zmiennych warunków na nim występujących. Działania firm mogą i powinny być skoncentrowane na dalszym usprawnianiu polityki surowcowej a także, patrząc długookresowo, na dalszych inwestycjach, szczególnie tych o charakterze innowacyjnym pozwalającym na poprawę konkurencyjności i wzrost efektywności przedsiębiorstw - dodaje Mariusz Dziwulski.
(Źródło: Bank BGŻ/ www.portalspozywczy.pl).
pełna lista aktualności
|