Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Można spodziewać się niewielkiego sezonowego wzrostu cen zbóż
Według analityków ARR, w kolejnych tygodniach można spodziewać się niewielkiego sezonowego wzrostu cen zbóż, zwłaszcza w końcu 2013 r. oraz w pierwszym kwartale 2014 r. Jednak będą one niższe niż w poprzednim sezonie.

Przedstawiciele biura analiz i programowania ARR oceniają, że na poziom cen zbóż w Polsce silnie oddziałują zmiany cen na rynkach zagranicznych. W bieżącym sezonie szczególnie duży wpływ na rynek krajowy będzie miał przewidywany mniejszy popyt ze strony krajów UE. Oprócz tego za niższym niż w po poprzednim roku poziomem cen krajowych przemawia wzrost podaży z krajów, które tradycyjnie oferują zboża taniej niż Polska. Wewnątrz UE są to głównie Węgry, Słowacja, Rumunia, a poza nią Rosja i Ukraina.

 

W Polsce na początku sezonu 2013/2014, w wyniku obniżania się cen na rynkach zagranicznych oraz sezonowego wzrostu dostaw ziarna zbóż z krajowych zbiorów, nastąpił spadek cen zbóż. W sierpniu br. ceny zbóż podstawowych (w zależności od rodzaju zboża) były o 21-40 proc. niższe niż przed rokiem. W kolejnych miesiącach ceny tych zbóż powoli rosły. Według danych GUS, w październiku 2013 r. za pszenicę w skupie przeciętnie uzyskiwano 734 zł/t, za jęczmień 754 zł/t, a za żyto 518 zł/t, tj. o 13-17 proc. więcej niż w sierpniu br.

 

Jednocześnie wraz ze wzrostem podaży kukurydzy z nowych zbiorów obniżały się jej ceny. W październiku 2013 r. za 1 tonę kukurydzy płacono 544 zł, tj. o 31 proc. mniej niż w sierpniu br. W odniesieniu do cen sprzed roku ziarno jęczmienia było tańsze o 9 proc., kukurydzy o 18 proc., pszenicy o 21 proc., a żyta o 29 proc.

 

W listopadzie 2013 r. popyt na zboża, wspierany eksportem, wywierał presję na wzrost cen większości zbóż. Według danych z zakładów objętych Zintegrowanym Systemem Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 18-24.11.2013 r. w kraju za pszenicę konsumpcyjną przeciętnie płacono 751 zł/t, tj. o 3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Średnia krajowa cena żyta konsumpcyjnego wynosiła 523 zł/t, a jęczmienia paszowego 758 zł/t i w obu przypadkach była o około 4 proc. wyższa niż przed miesiącem. Cena kukurydzy ukształtowała się na poziomie 653 zł/t, o 1 proc. wyższym niż miesiąc wcześniej.

 

 

(Źródło: ARR/www.portalspozywczy.pl).

 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij