Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Przyszłość polityki UE w stosunku do mleczarstwa po 2015
Dwudziestego czwartego września br. w Brukseli odbyła się organizowana przez Komisję Europejską konferencja pt. „Sektor mleczarski UE - rozwój po 2015r." Podczas konferencji omawiano, przygotowany na zlecenie Komisji, raport firmy Ernst & Young zawierający scenariusze zmian, które mogą stać się udziałem branży mleczarskiej UE oraz zalecenia dla unijnej polityki względem mleczarstwa po zniesieniu kwot mlecznych.

Eksperci z firmy Ernst & Young oraz autorytety naukowe - zarówno akademickie, jak i związane z instytucjami zajmującymi się problematyką rolnictwa nie dostrzegają zagrożeń dla unijnego mleczarstwa w związku ze zniesieniem kwot mlecznych. Ponadto, jednogłośnie opowiadają się za dalszą deregulacją rynku mleka w UE, co ma skutkować wzrostem konkurencyjności sektora i dać możliwość szybszego reagowania na zmiany zachodzące na rynku światowym oraz lepszego wykorzystywania pojawiającym się na nim okazji.


W podobnym tonie wypowiada się Europejskie Stowarzyszenie Mleczarskie (EDA), które 9 października br. przekazało Dacianowi Ciolosowi, Komisarzowi UE ds. rolnictwa, swoje stanowisko zawierające zalecenia dla unijnej polityki rolnej na rynku mleka po likwidacji kwot mlecznych. 


W swoim stanowisku EDA stwierdza m.in. że ze względu na silne powiązanie unijnego sektora mleczarskiego z rynkiem światowym, a co za tym idzie bliską korelację światowych oraz unijnych cen mleka i przetworów mlecznych, przyszła polityka względem mleczarstwa powinna zdecydowanie unikać rozwiązań opartych na zarządzaniu podażą (takich jak np. kwoty mleczne) , gdyż właśnie ze względu na wspomnianą już korelację nie przynoszą one efektów w postaci eliminacji wahań cen w UE. Innym zaleceniem sformułowanym przez EDA jest dostosowanie poziomów cen skupu interwencyjnego masła oraz OMP, tak by odzwierciedlały one zmiany, jakie dokonały się na rynku mleka w ostatniej dekadzie. Zdaniem EDA podwyżka cen skupu interwencyjnego przywróci temu mechanizmowi rolę tzw. "siatki bezpieczeństwa", jaką powinien pełnić w obliczu postępującej deregulacji i prorynkowego kursu, w jakim zmierza sektor mleczarski UE.


W Polsce podobnymi argumentami posługuje się Związek Polskich Przetwórców Mleka, który od lat  niezmiennie postuluje likwidację administracyjnych barier dla rozwoju branży mleczarskiej. Prezes ZPPM, Marcin Hydzik w wypowiedzi dla portalu stwierdził, że zarówno treść raportu przygotowanego na zlecenie Komisji, jak też stanowisko EDA nie były dla niego zaskoczeniem, a stanowiły jedynie potwierdzenie słuszności postulatów Związku, z którymi organizacja próbuje dotrzeć zarówno do decydentów, jak też do polskiego środowiska mleczarskiego. - Po wrześniowej konferencji, wiadomo oficjalnie, w jakim kierunku będzie zmierzać Komisja Europejska. Ponieważ jest to kierunek zbieżny z naszym, na forum EDA, którego Związek jest aktywnym członkiem, będzie nam zdecydowanie łatwiej dyskutować z Komisją o konkretnych rozwiązaniach - powiedział Hydzik.


(Źródło: www.portalspozywczy.pl). 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij