Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
MRiRW zaniepokojone przyszłością branży mleczarskiej
Resort rolnictwa zdecydowanie sprzeciwiał się likwidacji kwot mlecznych. Jak dotąd nie zaproponowano w zamian specjalnych mechanizmów wsparcia, które zapewniłyby bezpieczeństwo uczestników rynku mleka - powiedziała Zofia Szalczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) na XI Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.

Przedstawicielka resortu rolnictwa przypomniała, że po wejściu Polski w struktury Unii Europejskiej, nasz rynek mleka zaczął się dynamicznie rozwijać. - Obawiamy się, że w 2015 r., wraz ze zniesieniem kwot mlecznych nastąpi deregulacja rynku - przyznała Szalczyk. - Mleczarstwo jest jednym z najważniejszych sektorów, zarówno w Europie, jak i w Polsce. Sami krajowi producenci mleka generują 17 proc. wartości ogólnej produkcji towarowej w rolnictwie. To dużo - zaakcentowała.


Zwróciła uwagę, że chociaż powstał Pakiet Mleczny, to jednak nie rozwiązuje on wszystkich problemów, jakie pojawią się po zniesieniu kwot. - Niemniej, Polska wdraża Pakiet Mleczny z dużym wyprzedzeniem. W piątek 13 września sejm znowelizował ustawę o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, wdrażającą Pakiet Mleczny - powiedziała podsekretarz stanu w MRiRW.


- W tym kontekście duże kontrowersje budziła kwestia związana z tym, czy członkowie spółdzielni mleczarskich mają obowiązek dostarczyć 100 proc. wyprodukowanego mleka do spółdzielni, czy mogą też sprzedawać je poza spółdzielnią? Stanowisko resortu w tej sprawie jest jednoznaczne. Członkowie spółdzielni nie mogą sprzedawać mleka poza spółdzielnią. Takie rozwiązanie zostało zapisane w ustawie - wyjaśniła.


Dodała, że MRiRW czeka na propozycje KE ws. wsparcia dla sektora mleczarskiego. - Mamy również możliwość wspierania branży z nowego PROW. Ten program gwarantuje pewne środki finansowe, ale niestety niewystarczające - oceniła Zofia Szalczyk. - Z funduszy PROW musimy wspierać potrzeby modernizacyjne wszystkich obszarów rolnictwa. Zaplanowaliśmy już mechanizmy wsparcia dla branży produkcji zwierzęcej. Będziemy preferować wsparcie inwestycyjne w tej dziedzinie, nie zaś w produkcji roślinnej, gdzie dostrzegamy nadprodukcję - zapewniła.


(Źródło: www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij