Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Embargo na eksport żywności do Rosji mało prawdopodobne
Na razie jesteśmy dalecy od embarga na eksport polskiego mięsa i produktów mleczarskich do Rosji. Szybka reakcja krajowych inspekcji sprawiła, że najprawdopodobniej konsekwencje nie będą aż tak drastyczne - mówi serwisowi portalspozywczy.pl zastępca szefa weterynarii Jarosław Naze.

Inspekcja Weterynaryjna nadal prowadzi dochodzenie ws. naruszenia przepisów w eksporcie mięsa i serów do Rosji. - Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji wskazała na bardzo poważne uchybienia w wysyłanych z Polski produktach. Dlatego konsekwentnie kontrolujemy związane ze sprawą zakłady. Działania w tej sprawie podejmuje nie tylko Główny Inspektorat Weterynarii, ale także krajowa prokuratura i Rossielchoznadzor. Dochodzenie prowadzone jest wielowątkowo, na terenie kilku państw. Nad wyjaśnieniem incydentów pracują służby nie tylko w Polsce i Rosji, ale także m.in. w Hiszpanii - mówi Jarosław Naze.


- W tej chwili jednym z kluczowych aspektów w sprawie jest ustalenie czy mieliśmy do czynienia z kryminalnym zafałszowaniem, czy z niezamierzoną pomyłką w zakładzie. W tym kontekście warto przypomnieć, że eksporterzy produktów mięsnych i mleczarskich do Rosji muszą spełniać inne wymagania, niż ci, którzy funkcjonują wyłącznie na rynku unijnym. Przestrzeganie rosyjskich standardów jest niezwykle istotne i firmy, które interesują się tamtejszym rynkiem muszą być tego świadome - podkreśla zastępca szefa weterynarii. - W celu złagodzenia obecnego napięcia, jesteśmy w stałym kontakcie z Rosjanami - dodaje.


Zastrzega jednocześnie, że kwestionowanie przez Rossielchoznadzor produktów spożywczych trafiających do krajów Unii Celnej nie jest czymś zarezerwowanym specjalnie dla Polski. - Wystarczy wejść na stronę internetową Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego, żeby zobaczyć listę państw w stosunku do których Rosjanie mają różnego rodzaju zastrzeżenia. Są na niej m.in. Stany Zjednoczone, Hiszpania czy Grecja. Wiele zakładów z Niemiec, Hiszpanii i Holandii na bazie podobnych nieprawidłowości, jak w przypadku polskich produktów, straciło możliwości eksportu do Rosji.


Źródło: portalspozywczy.pl



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij