Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne - prace nad projektem wytycznych
Prace związane z opracowaniem europejskiego przewodnika nt. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności wkroczyły w kolejną fazę.

Projekt wytycznych przygotowany przez Grupę Roboczą działającą przy Komisji Europejskiej trafi pod obrady Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt - sekcja Ogólne Prawo Żywnościowe w dniu 15 października br.

Stowarzyszenie PFPŻ aktywnie uczestniczyło w procesie konsultacji społecznych dotyczących opracowywania tego przewodnika. Jednak aktualny projekt nadal nie jest w pełni zgodny z oczekiwaniami producentów.

PFPŻ zgłaszała postulaty dotyczące następujących kwestii:

- potrzeby dopuszczenia możliwości stosowania oświadczenia „tyle samo co…” („as much as…”), czyli oświadczenia nie odnoszącego się do różnicy zawartości porównywanego składnika w produktach. Stosowanie tego typu oświadczenia jest rozpowszechnione w krajach UE i stanowi formę edukacyjną dla konsumentów.

- konieczności wprowadzenia bardziej klarownej do stosowania zasady, że granicę pomiędzy oświadczeniami zdrowotnymi, a oświadczeniami odnoszącymi się do zmniejszania ryzyka choroby, wyznacza wskazanie nazwy choroby w treści oświadczenia (np. osteoporoza), zamiast odniesienia się wyłącznie do czynnika związanego z ryzykiem choroby (np. cholesterol). Z pytań napływających do PFPŻ od firm z całego kraju wynika, że dla przeciętnego przedsiębiorcy różnica klasyfikacji oświadczenia wynikająca ze sposobu doboru słów w oświadczeniu jest niezrozumiała, niejasna i prowadzić będzie do wielu błędów.

- potrzeby usunięcia dotychczasowego przykładu oświadczenia odnoszącego się do art. 14: "lowers blood cholesterol" jako przykładu oświadczenia obniżającego ryzyko choroby, ponieważ zdaniem PFPŻ przykład ten jest mylący ze względu na fakt, że nie odnosi się do konkretnej choroby i jego klasyfikacja do art. 14 jest zbyt daleko idącą interpretacją.

- dopuszczania  możliwości porównywania w pewnych sytuacjach  produktów istotnie różniących się składem, które ze względu na swoje zastosowanie żywieniowe pełnią podobne funkcje. Takie porównanie miałoby znaczenie informacyjne dla konsumentów. Np. osoby uczulone na laktozę lub białko mleka powinny mieć możliwość uzyskania informacji na produkcie stosowanym jako zamiennik (np. na napoju sojowym, potocznie nazywanym mlekiem sojowym), na temat zawartości składników odżywczych w odniesieniu do mleka krowiego. Podobna sytuacja odnosi się produktów tłuszczowych, np. margaryn, masła i miksów tłuszczowych, gdzie może być istotna informacja porównawcza nt. rodzaju kwasów tłuszczowych lub cholesterolu. Produkty te mogą być traktowane jako grupa tłuszczów do smarowania, co jest określone w Rozporządzeniu 2991/94.

 O dalszych pracach nad przewodnikiem będziemy informować na bieżąco.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij