PKB wzrósł o 0,5 proc.Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale 2013 r. o 0,5 proc. rok do roku wobec 0,7 proc. w IV kw. 2012 r. - poinformował w środę we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny.Zgodnie z danymi urzędu, PKB w ujęciu kwartalnym wzrósł w pierwszym kwartale o 0,1 proc. po 0,0 proc. kdk w czwartym kwartale. ubiegłego roku.
Wcześniej w tzw. szybkich szacunkach "flash" GUS podał, że PKB w pierwszym kwartale 2013 r. wzrósł o 0,4 proc. rok do roku oraz wzrósł o 0,1 proc. w ujęciu kwartał do kwartału.
GUS wyjaśnił w komunikacie, że rewizja PKB w porównaniu z opublikowanym 14 maja "szybkim szacunkiem" PKB za pierwszy kwartał spowodowana była wykorzystaniem dostępnych w tym czasie dodatkowych informacji. GUS wskazał, że chodzi głównie o statystyki finansów publicznych oraz ostateczne wyniki kwartalnego badania dla przedsiębiorstw niefinansowych, w których pracuje powyżej 49 osób.
"W I kwartale 2013 r. odnotowano nieco wolniejsze niż w IV kwartale 2012 r. tempo wzrostu PKB. Utrzymał się spadek spożycia ogółem oraz spadek akumulacji. W efekcie - popyt krajowy w skali roku obniżył się o 0,9 proc. Wzrost PKB był efektem zwiększenia eksportu netto" - podał GUS w komunikacie. Urząd poinformował, że w pierwszym kwartale 2013 r. wpływ popytu krajowego na wzrost PKB był negatywny, ale mniejszy niż w poprzednim kwartale (wobec minus 1,7 pkt. proc.) i wyniósł minus 0,9 pkt. proc. Wpływ spożycia ogółem wyniósł minus 0,1 pkt. proc., akumulacji minus 0,8 pkt. proc.
"Ujemny wpływ spożycia ogółem na wzrost PKB spowodowany był obniżeniem spożycia publicznego, przy neutralnym wpływie spożycia indywidualnego. Na negatywny wpływ akumulacji na tempo wzrostu gospodarczego złożyła się ujemna kontrybucja popytu inwestycyjnego - minus 0,3 pkt. proc. - oraz ujemny wpływ przyrostu rzeczowych środków obrotowych, minus 0,5 pkt. proc." - napisano.
Według GUS w pierwszym kwartale 2013 r. utrzymał się pozytywny, choć mniejszy niż w poprzednim kwartale, wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego (wyniósł 1,4 pkt. proc. wobec 2,4 pkt. proc). Jednocześnie nakłady brutto na środki trwałe (inwestycje) spadły o 2 proc.
(Źródło: GUS).
pełna lista aktualności
|