Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Producenci słodyczy liczą na kompromis w sprawie kwot cukrowych
19 marca br. ,po długich obradach Rada UE złożona z Ministrów Rolnictwa Państw Członkowskich uzgodniła wspólne stanowisko, które zakłada przedłużenie systemu kwotowania do roku gospodarczego 2016/2017

Jako przemysłowi użytkownicy cukru żałujemy, że Rada UE nie podtrzymała roku 2015 jako kończącego kwotowanie na rynku tego surowca, co było uzgodnione podczas reformy rynku cukru w 2006r. i jest aktualnym stanowiskiem Komisji Europejskiej. Jednakże w świetle wyniku głosowania w PE z zadowoleniem przyjęliśmy stanowisko Rady, w którym ustala ona finalną datę zniesienia kwot i daje nadzieję na zapobieżenie przedłużeniu kwot co najmniej do 2020 roku jak postuluje Parlament - oceniają przedstawiciele branży słodyczowej, skupieni w organizacji Polbisco.

Według Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Polbisco, po głosowaniu w Parlamencie Europejskim nad kształtem Wspólnej Polityki Rolnej, w tym przyszłością rynku cukru, przyszedł czas na negocjacje pomiędzy Parlamentem, Radą UE oraz Komisją Europejską w celu wypracowania ostatecznego rozwiązania.

19 marca br. po długich obradach Rada UE złożona z Ministrów Rolnictwa Państw Członkowskich uzgodniła wspólne stanowisko przed nadchodzącym trialogiem. Zakłada ono przedłużenie systemu kwotowania do roku gospodarczego 2016/2017.

- Chociaż data zakończenia kwotowania w roku gospodarczym 2016/2017 jest politycznym kompromisem, z ekonomicznego punktu widzenia każdy kolejny rok obowiązywania aktualnego systemu powoduje spadek konkurencyjności gospodarki europejskiej. W szczególności dotyczy to małych i średnich firm. Kontynuacja aktualnego systemu, który w ostatnich latach doprowadził do nieuzasadnionych niedoborów surowca wyzwalając sztuczną inflację cenową, będzie miała poważne konsekwencje dla tysięcy firm sektora spożywczego w całej UE - mówi Muriel Korter sekretarz generalna Stowarzyszenia Europejskich Użytkowników Cukru CIUS.

Dodaje, że przemysłowi użytkownicy cukru będą teraz z uwagą śledzić trialog pomiędzy PE, Radą UE oraz Komisją Europejską, aby mieć pewność, że celem negocjacji jest osiągnięcie kompromisu.

 

(Źródło: www.portal.spozywczy.)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij