Zmiany standardu IFSOd 1-go lipca zeszłego roku zaczęło obowiązywać kolejne, 6-te już wydanie normy International Food Standard.Standard IFS został stworzony w celu zwiększenia zaufania konsumentów do wyrobów wytwarzanych pod markami własnymi. Opracował go zespół specjalistów zatrudnionych przez organizację stowarzyszająca kluczowych niemieckich i francuskich graczy na rynku handlu żywnością.
Wersja 6-ta normy IFS kładzie większy nacisk na praktyczną stronę audytu uwzględniając zarzuty do poprzedniej wersji mówiące, że zbytnio skupiała się na stronie formalnej (procedurach oraz sporządzeniu raportu po audycie). Słowem kluczowym w nowej jest słowo "efektywność". Dokonano także redukcji wymagań dublujących się oraz podjęto próbę precyzyjniejszego opisania wszystkich tych wymagań, które były niejednoznaczne. Kolejnym obszarem zmian jest wzmocnienie pojęcia „jakość”. Do tej pory tematem odgrywającym kluczową rolę było „bezpieczeństwo”.
Dość znaczącą zmianą jest wprowadzenie do normy rozdziału będącego do tej pory dobrowolnym obszarem: „Food defence”.
Innym wymaganiem, które zostało wzmocnione w nowym wydaniu są zasady związane z doborem i nadzorowaniem opakowań ze względu na fakt wielu reklamacji oraz problemów rynkowych powodowanych wadami opakowań.
Więcej informacji podczas Akademii PFPŻ ZP!
pełna lista aktualności
|