Dostawcy i producenci linii technologicznychDostawcy i producenci linii technologicznych to również istotne ogniwo w procesie inwestycyjnym. To na nich spoczywa odpowiedzialność za umieszczenie w dokumentacji linii technologicznej informacji o tym, że w procesie produkcyjnym używana przez urządzenie para będzie mieć kontakt z żywnością. Bardzo istotne jest zawarcie informacji czy wymagana para jest czysta czy też może służyć wyłącznie do celów grzewczych i nie ma żadnych wymogów czystościW praktyce spotykamy się z brakiem przekazywania właściwych informacji producentom żywności przez dostawców urządzeń, bowiem dostawcy nie mają interesu w rzetelnym informowaniu producentów żywności, że istnieją dodatkowe wymagania w zakresie wykorzystywanej przez urządzenie pary, przede wszystkim by nie ograniczać sprzedaży własnych produktów.
Zagadnienie czystości pary jest jednym z najczęściej pomijanych elementów w czasie kontroli czy to instytucji certyfikujących czy sanitarnych i weterynaryjnych. Para ze względu na wysoką temperaturę kojarzy się ze sterylnością, czystością. Jest to złudne, bo o ile rzeczywiście można mówić o czystości mikrobiologicznej, o tyle problemem mogą być szkodliwe substancje zawarte w parze, które dostały się do niej jako proces uboczny uzdatniania wody, czyszczenia kotłów ze stali czarnej lub też korozji tych urządzeń. Dlatego tak ważna jest świadomość, że tylko urządzenia wykonane ze stali kwasoodpornej i materiałów higienicznych zapewniają odpowiedni poziom czystości pary do kontaktu z żywnością.
Istotne jest, by wśród producentów żywności powszechną stała się świadomość, że to na dostawcach linii technologicznych, projektantach i instalatorach spoczywa odpowiedzialność za informowanie o wszelkich konsekwencjach wynikających z zastosowanych w procesach produkcji urządzeń i technologii. Niestety doświadczenie pokazuje, że producenci żywności nabywający maszyny i różne rozwiązania technologiczne nie są o wszystkich faktach informowani.
Jeszcze gorzej jest w przypadku producentów i dostawców urządzeń ciśnieniowych wytwarzających parę mającą wpływ na bezpieczeństwo żywności. W takim przypadku charakterystycznym jest nie tylko brak właściwej dokumentacji ale i zupełna niezgodność produktu z obowiązującymi przepisami i normami. Kotły i wytwornice pary podlegają tym samym wymaganiom, co maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego, ponieważ z założenia produkowana przez te urządzenia para jest przeznaczona do kontaktu z żywnością, więc staje się jej składnikiem. Odrębnym wymaganiem wobec każdego podmiotu wprowadzającego materiały i wyroby do kontaktu z żywnością do obrotu jest uzyskanie wpisu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Oba te wymienione wyżej wymogi są powszechnie łamane.
Dobrym przykładem kotła parowego jest ciśnieniowy ekspres do kawy, gdzie nikt nie kwestionuje wykonania z materiałów niekorozyjnych. Podlega on pod Urząd Dozoru Technicznego i jednocześnie bezwzględnie musi posiadać oznakowanie do kontaktu z żywnością. (patrz Rozporządzenie WE Nr 1935/2004 Art.15 pkt 1 litera a)
Misją STIGEN Sp. z o.o. jest promocja nowoczesnych i higienicznych rozwiązań, mających znaczący wpływ na zdrowie konsumentów przez wysokiej jakości produkty i usługi wytwarzane przy zastosowaniu pary podnoszenie wiedzy i świadomości podmiotów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia konsumentów w zakresie dotyczącym technologii produkcji pary czystej. Dlatego STIGEN Sp. z o.o. oferuje wsparcie szkoleniowe i doradztwo techniczne dla projektantów, instalatorów oraz dostawców linii technologicznych.
Więcej informacji:
pełna lista aktualności
|