Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wzrost cen skupu mleka w Polsce oraz w UE
Ostatnie miesiące 2012 r. przyniosły poprawę sytuacji na krajowym rynku mleka. Według najnowszych danych GUS w listopadzie mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 121,64 zł/hl, tj. więcej o ponad 3 proc. wobec października br. i zaledwie o 4 proc. mniej od niemalże rekordowego listopada ubiegłego roku. Tym samym cena mleka przekroczyła o 8 proc. średnią cenę notowaną w listopadzie w ciągu ostatnich pięciu lat - podają analitycy Banku BGŻ.

Warto zwrócić uwagę na pogłębiające się regionalne zróżnicowanie cen. W ubiegłym miesiącu mleko podrożało w największym stopniu w województwach o wyższych niż przeciętnie cenach skupu, tj. lubuskim - o prawie 8 proc. w relacji miesięcznej do 131,53 PLN/h - warmińsko-mazurskim - o prawie 4 proc. do 124,16 PLN/hl, oraz zachodniopomorskim - o 4 proc. do 127,85 PLN/hl. Znacznie niższe przyrosty (poniżej 2 proc. wobec października br.) odnotowano w województwie podkarpackim i małopolskim, gdzie mleko w skupie jest najtańsze.

Oczekujemy, że w grudniu ceny mleka tradycyjnie już wzrosną, natomiast w 2013 r. dynamika wzrostowa prawdopodobnie ulegnie wyhamowaniu. W dalszych miesiącach możliwe są nawet niewielkie spadki cen. Niemniej oceniamy, że przez cały rok pozostaną one na relatywnie wysokim poziomie. Szczególnie w II połowie roku będą przypuszczalnie wyższe, niż w II połowie 2012 roku. Zważywszy na fakt, że koszty produkcji będą się prawdopodobnie stabilizowały (a w przypadku nawozów możliwe są nawet nieznaczne obniżki), powinno to poprawić opłacalność produkcji mleka w przyszłym roku.

W II półroczu br. na rynku unijnym systematycznie rosły ceny skupu mleka. Według danych Komisji Europejskiej w październiku br. średnia ważona cena surowca ukształtowała się na poziomie 33,0 EUR/100 kg, tj. o ponad 3 proc. wyższym niż we wrześniu 2012 roku. Nadal jednak mleczarnie płaciły o ponad 5 proc. mniej w porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku.

Największe zmiany ceny (wzrost o ponad 13 proc. w relacji miesięcznej) odnotowano na Łotwie, a w przypadku liczących się producentów mleka - w Niemczech - wzrost o prawie 9 proc. m/m do 33,60 EUR/100 kg - oraz we Francji - o ponad 4 proc. do 30,96 EUR/100 kg.

Rosnącym cenom towarzyszył spadek wolumenu skupu mleka. Wprawdzie w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2012 r. mleczarnie w UE-27 zakupiły ogółem 106,6 mln t surowca, tj. o ponad 1 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku, niemniej już w sierpniu, wrześniu i w październiku towarowa produkcja mleka była niższa, niż rok wcześniej. Spadki notowane są praktycznie w każdym kraju należącym do czołówki unijnych producentów (Niderlandy, Wielka Brytania, Francja), poza Polską.


(Źródło: www.portalspozywczy.pl/Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij