Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ekspert: Sytuacja na polskim rynku przetwórstwa owocowo-warzywnego napawa optymizmem
- Sezon 2012/13 na rynku przetwórstwa owocowo-warzywnego oceniam za udany. Cechuje go głównie duża produkcja koncentratu jabłkowego, wysokie ceny mrożonych malin i wiśni oraz dobre perspektywy dla eksportu mrożonych warzyw - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, dr Dr Bożena Nosecka z IERiGŻ-PIB.

Jak zauważa ekspertka Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, sezon 2012/13 okazał się bardzo udany dla przetwórców jabłek. - Zebrano bardzo dużo owoców, ceny skupu nie są wygórowane i spodziewana jest też imponująca produkcja zagęszczonego soku jabłkowego. To daje szansę na wzrost eksportu - może nie po bardzo wysokich, ale zadowalających dla przetwórców cenach. Tym bardziej, że od paru lat Chiny - globalny lider produkcji - przestały być konkurencyjne względem Polski - podkreśla dr Bożena Nosecka.

Dodaje, ze tegoroczny sezon charakteryzuje się także niższą produkcją koncentratów z owoców miękkich oraz mrożonek truskawek, a wyższą - mrożonych czarnych porzeczek. - Spektakularna dla tegorocznego sezonu jest sytuacja na rynku mrożonych wiśni i malin. Ceny skupu tych owoców były wysokie, ale i duży jest popyt na te produkty na rynkach zagranicznych. Wynika to z niekorzystnych warunków pogodowych w USA (potentat na rynku wiśni) oraz w Serbii (lider rynku malin). To spowodowało, że produkcja jest opłacalna - polskie mrożonki stają się bardzo popularne i sprzedawane są za granicą po wysokich cenach - komentuje ekspertka IERiGŻ-PIB

Jej zdaniem, także sytuacja na rynku przetwórstwa warzyw napawa optymizmem. - Mimo, iż zbiory w Polsce były nieco mniejsze niż w ubiegłym sezonie, niska była także produkcja w Europie. Dlatego mrożonki warzywne, które stanowią połowę przetwórstwa warzywnego w Polsce, sprzedają się po wyższych cenach - mówi dr Bożena Nosecka.

- Jednak te niskie zbiory w Europie wpływają także na wzrost cen owoców i warzyw, które importują polscy przetwórcy. Te w dużej mierze będą też zależeć od stosunku ceny złotówki do euro - podsumowuje.

(Źródło: www.portalspozywczy.pl). 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij