Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Produkcja zbóż w Rosji zmniejszy się o ponad 20 proc.
Rosja jest drugim krajem, po USA, w największym stopniu dotkniętym negatywnymi skutkami suszy w sezonie 2012/13. Kraj, zaliczany do grona kluczowych dostawców pszenicy odnotuje znaczny spadek zbiorów zbóż, szacowany przez oficjalne, rosyjskie źródła na 71 mln ton, wobec 94 mln ton w poprzednim sezonie - informuje FAMMU/FAPA.

Tegoroczne zbiory zbóż ogółem są lepsze niż w sezonie 2010/11, kiedy to susza wywołała jeszcze większe spustoszenie w uprawach zbożowych. Wówczas rosyjska produkcja zbożowa wyniosła niewiele ponad 60 mln ton, a rząd wprowadził embargo w eksporcie ziarna zbóż i mąki trwające przez większość sezonu 2010/11.

Jednak pomimo wyższych zbiorów zbóż niż we wspomnianym sezonie 2010/11, niestety niższa będzie produkcja pszenicy - zaledwie 38 mln ton (w sezonie 2010/11 było to 41,5 mln ton). Jest to jednocześnie najniższy poziom produkcji pszenicy w Rosji od sezonu 2003/04. Niskie zbiory pszenicy spowodują znaczne zmniejszenie rosyjskiego potencjału eksportowego tego gatunku, w stosunku do poprzedniego sezonu. Według USDA, wyniesie on zaledwie 9 mln ton wobec 21,6 mln ton sezon wcześniej.

Eksport w wysokości 9 mln ton będzie możliwy dzięki zapasom początkowym - w wysokości 10,4 mln ton. Poziom zapasów rosyjskiej pszenicy obniży się jednak znacznie i na koniec sezonu 2012/13 wyniesie zaledwie 5,44 mln ton. Należy przy tym podkreślić, że kraje basenu Morza Czarnego, w tym Rosja, uzyskały pozycję kluczowych dostawców zbóż na świecie stosunkowo niedawno, a eksport w wysokości bliskiej 20 mln ton miał miejsce tylko w trzech sezonach na przestrzeni ostatnich piętnastu lat.

W 2008/09 Rosja odnotowała wywóz pszenicy w wysokości 18,4 mln ton, w kolejnym - 18,6 mln ton. Ubiegły sezon był natomiast rekordowy. Rosja wyeksportowała aż 21,6 mln ton pszenicy. W tym kontekście wywóz wynoszący ok. 9 mln ton (taki jest prognozowany w bieżącym sezonie) należy w dalszym ciągu postrzegać jako nie najgorszy wynik.

 


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij