Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nie każda para jest czysta
Należy zdecydowanie podkreślić, że w sytuacjach w których żywność ma kontakt z parą, niedopuszczalne jest, by para ta nie była czysta. Tak więc najistotniejszą cechą w zakresie zastosowania pary wodnej w przemyśle spożywczym, w procesach, gdzie para ma bezpośredni kontakt z żywnością, jest czystość pary wodnej. Taka para nie może zawierać jakichkolwiek substancji, które stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka, mogą wpływać negatywnie na zapach oraz smak lub zanieczyścić żywność jako niekontrolowany, niedopuszczalny „dodatek do żywności”


Zabrudzenia z instalacji kotłowych wykonanych ze stali czarnej:


 


Czym pluje kocioł ?


Co ważne, należy skończyć z mitem popularnym wśród producentów żywności, że każda para jest czysta. Podobne opinie panują też w służbie zdrowia, gdzie korzysta się nieraz z pary z systemu miejskiego ogrzewania! Para nie zawsze jest więc czysta. Zgodnie z doświadczeniem i potwierdzeniami naukowymi para może być zanieczyszczona chemicznie bądź mechanicznie. 


Jeżeli para jest produkowana w kotle ze stali węglowej (czarnej), z zastosowaniem inhibitorów korozji dawkowanych do wody kotłowej (bezwzględny wymóg producentów kotłów) i jest przesyłana „czarnymi” rurami, styka się z żywnością i staje się jej składnikiem (powodując zabrudzenie i pogorszenie cech organoleptycznych), to jest to praktyka, która narusza podstawowe przepisy prawa żywnościowego UE (Rozporządzenie WE 178/2002, Rozporządzenia WE 852/2004, Rozporządzenia WE 1935/2004, Rozporządzenia WE 2023/2006 oraz Normie PN-EN 1672-2+A1:2009) oraz przepisy prawa polskiego (Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia, Ustawa o zmianie Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia) dotyczące bezpieczeństwa i higieny produkcji żywności, dobrej praktyki produkcyjnej oraz HACCP.


Kotły parowe i wytwornice pary wykonane ze stali czarnej nie posiadają certyfikatu higienicznego i nie mogą być stosowane w produkcji żywności, bowiem wbrew rozporządzeniom nie wykluczają ryzyka w zakresie higieny. W kotłach parowych i wytwornicach pary, zastosowane materiały korozyjne i osprzęt niedopuszczony do kontaktu z żywnością gwarantują ciągłe lub chwilowe zanieczyszczanie produktu i dlatego  uzyskanie certyfikatu higienicznego jest dla takich urządzeń niemożliwe. Znak CE na urządzeniach ciśnieniowych nie ma żadnego związku z bezpieczeństwem i higieną żywności.




Obecny stan techniki umożliwia wykonanie urządzeń i instalacji ciśnieniowych, które produkują parę czystą i wykluczają wszelkie ryzyka dotyczące bezpieczeństwa i higieny produkcji żywności. Rozwiązań jest wiele i bez trudu można je nabyć również na rynku polskim.


Urządzenia do produkcji pary do żywności podlegają tym samym uregulowaniom co inne urządzenia do produkcji spożywczej ponieważ para po skropleniu staje się składnikiem żywności lub ma z nią kontakt. Dotyczy to również etykiet, opakowań i przedmiotów mających kontakt z żywnością.


Obecnie producenci tradycyjnych kotłów i wytwornic pary wykonywanych z materiałów korozyjnych nie informują użytkowników o niespełnianiu wymogów higienicznych przez wyprodukowaną z takich urządzeń parę, ponieważ wydaje się, że nie mają takiego obowiązku i jest to sprzeczne z ich interesem.



Wiemy już, że firmy produkujące żywność muszą stosować urządzenia wytwarzające czystą parę. Jak w takim razie zwykły konsument może dowiedzieć się, czy żywność jaką spożywa, została wyprodukowana właśnie w taki zdrowy sposób? Jeżeli jesteśmy ciekawi powinniśmy spytać w Sanepidzie lub Inspekcji Weterynaryjnej. Na wszelkie pytania odpowie również firma STIGEN, która prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystywania pary.


Firma STIGEN oferuje wsparcie szkoleniowe i doradztwo techniczne dla:

  • producentów żywności
  • producentów urządzeń wykorzystujących parę
  • jednostek szkoleniowych
  • instytucji kontrolnych
  • instytucji weryfikacyjnych (jednostki notyfikowane)
  • projektantów, instalatorów oraz dostawców


Więcej informacji:


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij