Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Dyrektor PFPŻ: Regulacje hamują rozwój polskiego cukrownictwa
Potencjał produkcyjny polskiego cukrownictwa obecnie szacowany jest na około 2 mln ton, przy popycie na poziomie 1,7 mln ton i dozwolonej kwocie produkcji 1,4 mln ton. - Moglibyśmy być znaczącym graczem na rynku unijnym i światowym, gdyby znieść obecne regulacje, jednakże, to zagroziłoby interesom części unijnych koncernów cukrowych, które w Polsce mają ok. 60 proc. rynku cukru - uważa Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Potencjał produkcyjny polskiego cukrownictwa obecnie szacowany jest na około 2 mln ton, przy popycie na poziomie 1,7 mln ton i dozwolonej kwocie produkcji 1,4 mln ton. - Moglibyśmy być znaczącym graczem na rynku unijnym i światowym, gdyby znieść obecne regulacje, jednakże, to zagroziłoby interesom części unijnych koncernów cukrowych, które w Polsce mają ok. 60 proc. rynku cukru - uważa Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów żywności.

Komisja Europejska proponuje, by znieść regulacje na rynku cukru w 2015 roku, jednak niektóre kraje, w tym Polska chcą, by utrzymać kwotowanie do 2020 roku.

- Projekt Komisji Europejskiej polegający na liberalizacji rynku cukru poprzez zniesienie kwot produkcyjnych od roku 2015, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przemysłowych i indywidualnych użytkowników cukru. Planowana deregulacja powinna doprowadzić do likwidacji występujących obecnie na rynku polskim i europejskim niczym nieuzasadnionych niedoborów cukru i obniżyć cenę tego surowca w oparciu o niezakłócony przez obecnie ograniczające ten rynek regulacje, mechanizm popytu i podaży. Deregulacja rynku cukru powinna zapewnić stabilny i nieograniczony dostęp użytkowników cukru do tego surowca - podkreśla Andrzej Gantner.

Jego zdaniem, obowiązująca od roku 2006 regulacja rynku cukru doprowadziła do katastrofalnych dla użytkowników cukru i ich konkurencyjności zmian w strukturze produkcji tego surowca. - Polska po wejściu do Unii Europejskiej miała przyznaną kwotę produkcyjną na poziomie 1,6 mln ton. Kwota ta w następnych latach została zmniejszona do 1,4 mln ton, co spowodowało deficyt na rynku krajowym na poziomie 200 tys. ton i Polska z eksportera cukru stała się importerem netto - tłumaczy.

W konsekwencji nastąpiła nieuzasadniona podwyżka cen, która w roku sięgnęła nawet 60 proc. W 2011 roku zamiast ceny rekomendowanej na poziomie 408 euro za tonę, w pewnych okresach cena cukru dochodziła do poziomu 800 euro za tonę. - Można przyjąć, że zarówno konsumenci indywidualni jak i przemysł przetwórczy zapłacił dzięki sztucznym ograniczeniom tylko w 2011 roku ok. 2,5 mld złotych więcej za cukier - szacuje dyrektor generalny PFPŻ.

 


(Źródło: www.portalspozywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij