Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zwyżki cen masła w UE w czerwcu 2012 roku
W drugiej połowie października ubiegłego roku ceny masła w UE zaczęły spadać, tendencja ta utrzymywała się aż do maja bieżącego roku i pomimo tego, że wszystko wskazywało, że trend ten utrzyma się także w trzecim kwartale 2012 r. pod koniec piątego miesiąca bieżącego roku na niektórych rynkach głównych producentów tego tłuszczu odnotowano zwyżki, które obserwowane były także w czerwcu - informuje FAMMU/FAPA.

W dniu 26 czerwca 2012 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 2,71 EUR/kg i była o 5,64% wyższa niż przed miesiącem. Mniej dynamiczną zwyżkę (+4,41%) w okresie tym odnotowano na rynku jednego z głównych unijnych producentów, w Niemczech. Jednak w szóstym miesiącu 2012 r. ceny masła utrzymywały się tam na poziomie wyższym niż średnia w UE: 2,73 EUR/kg. W analizowanym okresie w Holandii zaobserwowano natomiast ponad 11,5% zwyżkę cen masła. Pomimo tak dynamicznego wzrostu dnia 26 czerwca 2012 r. ceny hurtowe w tym kraju wciąż znajdowały się poniżej średniej ważonej dla UE: 2,7 EUR/kg.

W Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego na koniec czerwca bieżącego roku jego ceny utrzymywały się na poziomie 2,62 EUR/kg i znów były wyższe od ceny interwencyjnej (o 6,3%).

Względem ubiegłego miesiąca, jest to wzrost o 11,5% (w ujęciu PLN odnotowano 9,1% zwyżkę do 11,15 PLN). Na skutek słabnącego kursu euro w stosunku do dolara amerykańskiego cena w stosunku do dolara amerykańskiego cena tony masła z Unii jest przeciętnie o 108 - 158 EUR niższa od ceny tego tłuszczu z USA i Oceanii.

Z tego względu UE jest obecnie w stanie konkurować na rynku światowym, a popyt na unijne masło może wzrosnąć. W ostatnich miesiącach sytuacja była odwrotna, znacznie droższe masło z UE zniechęcało potencjalnych nabywców spoza Wspólnoty do importowania go, o czym świadczy m.in. ponad 20% spadek eksportu tego tłuszczu w czterech pierwszych miesiącach 2012 roku.

Dodatkowym czynnikiem mogącym poprawić sytuację na unijnym rynku masła są doniesienia sugerujące, że Nowa Zelandia nie wykorzysta możliwości eksportu dodatkowych 45 tys. ton tego tłuszczu zgodnie z umową handlową. Jeśli ta informacja się potwierdzi to dodatkowe dostawy masła, których oczekiwano w lipcu nie będą realizowane, a to może stanowić wsparcie dla cen.

Na obserwowany wzrost cen masła nie tylko w UE, ale także na świecie znaczący wpływ mają także notowane obecnie sezonowe spadki dostaw przetworów mlecznych na półkuli południowej (m.in. w Australii i Nowej Zelandii). Właśnie te okoliczności wpływają obecnie na zapewnienie równowagi na unijnym rynku masła przy rosnącej produkcji i dużych zapasach. Według danych KE od stycznia do marca 2012 roku produkcja tego tłuszczu była o 4,5% większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ponadto od momentu rozpoczęcia na początku marca wprowadzania masła do magazynów w ramach programu prywatnego przechowalnictwa z unijnymi dopłatami (PSA), do unijnych składów dostarczono już niemal 100 tys. ton tego tłuszczu (stan na dzień 24 czerwca 2012 roku). Jest to o ponad 50% większa ilość niż w tym samym okresie ubiegłego roku.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij