Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ekspert: Bez wspierania rynku cukru nie da się utrzymać konkurencyjności
Patrząc na gospodarkę Unii Europejskiej jako całości, to wyraźnie zauważamy, iż jej konkurencyjność stale spada. To samo dotyczy rynku cukru. Bez jego wspierania Europa, a więc i Polska przestanie się liczyć - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

Mówiąc o reformie rynku cukru, trzeba pamiętać, że zderzają się tam różne interesy: przetwórców, plantatorów, konsumentów i całych państw, bo trzeba pamiętać, że cukier to nie tylko sektor spożywczy, ale również farmaceutyczny, biopaliwowy itd. - mówi prof. Kowalski, który podkreśla, że przemysł cukrowniczy w Europie zaczyna zanikać i dlatego potrzebuje wsparcia.

Moim zdaniem, analizując wszystkie za i przeciw, trzeba jasno określić cele reformy rynku cukru: albo likwidacja tego przemysłu, ale jego wsparcie. Innej możliwości w tym momencie nie ma - uważa prof. Kowalski.

Zgodnie z projektem pakietu legislacyjnego Komisji Europejskiej na lata 2014-2020 sektor cukru UE ulegnie znaczącym przekształceniom - m.in. od roku gospodarczego 2014/2015 zniesiony ma zostać system kwotowania produkcji cukru. Obecnie na forach organów UE prowadzone są dyskusje odnośnie przyszłości sektora cukrowniczego, większość państw członkowskich, jak również europejskie organizacje zrzeszające przedstawicieli rolników i producentów cukru zdecydowanie opowiadają się za przedłużeniem systemu kwot cukrowych, do roku 2020.

Seminarium Eksperckie „Rynek cukru w ramach 50 lat WPR - jakie wnioski na przyszłość?" organizowane przez Agencję Rynku Rolnego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się w dniu 4 lipca br. w Warszawie w ramach obchodów 50-lecia Wspólnej Polityki Rolnej, poświęcone jest m.in. ewolucji europejskiego rynku cukru, problemom obecnym oraz perspektywom i wyzwaniom, przed jakim będzie stał sektor cukru w przyszłości.


(Źródło: www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij