UE – zaostrzenie monitorowania i norm dla zanieczyszczenia dioksynami i PCB w paszachW rozporządzeniu WE/225/2012 z dnia 15 marca br. Komisja Europejska zmieniła załącznik II rozporządzenia WE/183/2005 w odniesieniu do zatwierdzania zakładów wprowadzających do obrotu produkty przeznaczone na paszę uzyskane z olejów roślinnych i tłuszczów mieszanych, a także w odniesieniu do wymogów szczególnych dotyczących produkcji, przechowywania, transportu i badania na obecność dioksan olejów, tłuszczów oraz uzyskanych z nich produktów.Laboratoria przeprowadzające badania pod kątem obecności dioksyn zostają zobligowane do zgłaszania wyników przekraczających maksymalną bezpieczną zawartość określoną rozporządzeniem WE/32/2002 nie tylko podmiotowi działającemu na rynku pasz, ale również właściwemu organowi. Szczegóły w załączniku do rozporządzenia WE/225/2012. Największe zmiany dotyczą rozdziału Kontrola Jakości w której dodano sekcję: „Monitorowanie Poziomu Dioksyn” gdzie uwzględniono kontrole przemysłu chemicznego i biodiesla oraz zakłady mieszania tłuszczów. Rozporządzenie stosuje się od 16 września 2012 r.
Dodatkowo KE w Zaleceniu UE/154/2012 z 15 marca br. zobowiązała państwa członkowskie do monitorowania występowania alkaloidów sporyszu w paszach (pochodzenia zbożowego, zielonych i trawach pastewnych) oraz żywności. W zaleceniu wymieniono 6 alkaloidów, a informacje powinny być przekazywane do EFSA.
W rozporządzeniu WE/227/2012 z dnia 28 marca br. Komisja Europejska zmieniła rozporządzenia WE/32/2002 w odniesieniu do maksymalnych poziomów i progów podejmowania działań w przypadku dioksyn i polichlorowanych bifenyli-PCB w paszach różnego pochodzenia (załączniki I i II). W załącznikach określono zmienione wartości progowe. Zaostrzenie norm spowodowało konieczność zmian metod oznaczania, co wprowadzono rozporządzeniem WE/278/2012 z 28 marca br. (zmiana rozporządzenia WE/152/2009). Oba rozporządzenia wchodzą w życie od 18 kwietnia br.
Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: Dziennik Urzędowy KE
pełna lista aktualności
|