PIH: Ostra redukcja emisji CO2 uderzyłaby w polski handelPolska Izba Handlu pozytywnie oceniła polskie weto podczas obrad Rady Unii Europejskiej wobec projektu dotyczącego restrykcyjnego ograniczenia emisji CO2 (odpowiednio o 40 proc. w 2030, 60 proc. w 2040 i 80 proc. do 2050 r.) w krajach UE.Propozycje takie były forsowane przez przedstawicieli Danii - państwa o jednym z najwyższych w Europie udziale technologii niskoemisyjnych.
- Polska Izba Handlu dobrze rozumie znaczenie kosztów energii, których wzrost wywołany nieracjonalnymi ustaleniami KE znacząco obciążyłby nasz sektor zmniejszając efektywność, konkurencyjność i przekładając się na ogólny wzrost cen - również poza naszą branżą - mówi Waldemar Nowakowski, prezes zarządu Polskiej Izby Handlu. - Ze strony PIH braliśmy udział w konsultacjach dotyczących polskiej strategii energetycznej i jesteśmy zadowoleni z kierunku, jaki obrał nasz rząd w tej sprawie - dodał.
Polska Izba Handlu zrzesza kilkadziesiąt tysięcy podmiotów handlu i dystrybucji, w tej branży źródłem energii (transport, ogrzewanie, energia elektryczna) są niemal w 100 proc. z paliwa kopalne. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i własnym inwestycjom podmioty te sukcesywnie transformują swoje obiekty i floty w kierunku technologii niskoemisyjnych, jednak proces ten musi przebiegać w sposób zrównoważony.
- Propozycje KE są zbyt wygórowane i niezgodne z Polskim interesem gospodarczym. Jako przedstawiciele Polskiego handlu jesteśmy zgodni co do konieczności rozwoju nowoczesnych technologii i zwiększania efektywności energetycznej w naszej branży, jednak musimy brać pod uwagę realia biznesowe i dobro naszego klienta - podsumowuje Prezes Nowakowski.
Źródło: portalspożywczy
pełna lista aktualności
|