Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
IGC i FAO podwyższają prognozy zbiorów pszenicy. Czy ceny będą spadać?
IGC, w październikowym raporcie, podwyższyła prognozę zbiorów zbóż na świecie, w tym znacząco pszenicy - z 679 mln ton do 684 mln ton. Prognozę zbiorów pszenicy podwyższa też FAO. Niekoniecznie musi to jednak oznaczać spadek cen. Zdaniem ekspertów, ceny zbóż nie są tylko uzależnione od ich bilansu, a do głosu mogą dochodzić inne czynniki w tym przede wszystkim stan światowej gospodarki - informuje FAMMU/FAPA.

IGC podwyższyła także prognozę zapasów pszenicy na koniec sezonu - z 193 mln ton do 202 mln ton. Zapasy pszenicy będą tym samym o 7 proc. wyższe niż na początku sezonu. Jeszcze bardziej optymistyczne są prognozy FAO - zbiory pszenicy na świecie w wysokości 691 mln ton, a zapasy końcowe - 189,7 mln ton.

-To dobre wiadomość dla rynku pszenicy, które powinny znajdować odzwierciedlenie w spadkach cen tego gatunku na rynkach. Czy tak się stanie? Jak podkreślają eksperci z wielu wiodących ośrodków analitycznych ceny zbóż nie są tylko uzależnione od ich bilansu, a do głosu mogą dochodzić inne czynniki w tym przede wszystkim stan światowej gospodarki - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Dodają, że utrzymująca się niepewność zarówno w strefie euro i całej Unii, jak i lekko rozczarowujące doniesienia o kondycji gospodarki amerykańskiej mają i będą miały przełożenie na rynki finansowe i giełdy towarowe. Ceny zbóż są powiązane z nimi m.in. poprzez transakcje terminowe, jak i przez bardziej skomplikowane i niezmiernie trudne do kontroli instrumenty pochodne.

Do czynników, które będą kształtować ceny zbóż, FAMMU/FAPA zalicza: kryzys finansowy w strefie euro powiązany z trudnościami greckiej gospodarki oraz coraz wyraźniejsze zapowiedzi podobnych problemów w kolejnych krajach, ostrzejszą konkurencję wśród dostawców, rosnący popyt na zboża paszowe, ceny ropy, realizację prognoz zbiorów w krajach półkuli południowej oraz stan zasiewów ozimin.

- W najbliższym okresie większość czynników wskazuje na utrzymanie spadkowej tendencji cen pszenicy, obserwowanej od początku bieżącego sezonu, lub ich stopniowej stabilizacji - podsumowują autorzy raportu FAMMU/FAPA.

 

(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij