Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny skupu warzyw na krajowym rynku
Ceny warzyw w skupie do sektora przetwórczego wciąż są niskie i wykazują dalszą tendencję spadkową. W najszybszym tempie spadają ceny cebuli obieranej.

Według danych opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Rolnictwa w dniach 10-11 października br. zakłady przetwórcze płaciły średnio za kilogram cebuli obieranej 0,60 PLN (loco zakład), tj. o 0,04 PLN mniej niż w poprzednim tygodniu, a także o 0,07 PLN mniej niż 2 tygodnie wcześniej. W tym samym okresie zmniejszały się również ceny kalafiorów, marchwi na kostkę czy też kapusty białej, jednak tu spadek był nieco łagodniejszy.

Przyczyną spadków cen w ostatnich tygodniach jest bez wątpienia zwiększająca się podaż na rynku wynikająca z trwających zbiorów warzyw. Tendencja ta nie powinna trwać jednak długo, gdyż po ich zakończeniu ceny prawdopodobnie zaczną rosnąć. Trudno jednakże stwierdzić do jakiego poziomu nastąpi wzrost. Z jednej strony mówi się o słabej podaży na krajowym rynku (dane GUS), z drugiej o stosunkowo dobrych zbiorach warzyw w innych krajach europejskich (między innymi Ukrainie czy Rosji), które mogą ograniczać zwiększanie się cen.

Obecnie ceny wszystkich warzyw są relatywnie niskie. Producenci warzyw takich jak cebula czy kapusta biała mogą mówić jednak o wyjątkowo złej sytuacji. Ceny tych warzyw zanotowały spadki nie tylko w odniesieniu do roku poprzedniego, ale ich obecny poziom jest nawet niższy niż w 2009 roku, kiedy ich podaż na rynku była zdecydowanie większa.

Na pewno na niskich tegorocznych cenach warzyw skorzystają ich przetwórcy. W przeciwieństwie do sytuacji po stronie producentów surowca, tu aż tak znacznych spadków się nie notuje, a ceny niektórych przetworów warzywnych nawet wzrosły w porównaniu do roku poprzedniego. Dla przykładu średnia cena zbytu mrożonych kalafiorów w sierpniu br. (dane IERiGŻ-PIB) wynosiła 3,93 PLN/kg i była o 11% wyższa w porównaniu do sierpnia 2010 roku. W analogicznym okresie wzrosły również ceny zbytu mrożonych mieszanek warzywnych - o 4% do poziomu 3,42 PLN/kg.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij